Astăzi 18 Noiembrie 2018, Duminică - Ultima actualizare la ora 10:43
Abonamente

Constantin Tănase 29 Mai 2016, ora 08:30    Din editia print

Marime Font

Matahalele antiromânismului

Fragment din cartea „Blestemul de a fi”, 2009

Grigore Vieru, la oră de durere și mânie, îl numește pe sinistrul ministru al Culturii, Artur Cozma, matahală de speriat păsările cântătoare... Aș zice păsările tinereților noastre, dar nu mai zic, căci s-a topit „fulgușorul” idealurilor de la 1989, iar ceea ce se întâmplă azi în Basarabia mi-a făcut sufletul mai mohorât ca o toamnă trăită pe datorie.

Sinistrul Culturii Cozma nu e singura matahală în guvernul Tarlev. Ministrul de la Învățământ Țvircun e o altă matahală notorie, pusă însă să sperie nu păsările, ci limba română din licee. Sub domnia lui Voronin s-au perindat mai multe matahale la acest minister, cu actualul ministru Țvircun, însă la capitolul „moldovenism antiromânesc” se poate compara doar unul singur – Gheorghe Sima, primul gropar al Acordului de colaborare cu România în domeniul învățământului. Nu-mi place să urez asemenea epitete ca matahale, mai ales când știu că grădina limbii române geme de atâtea frumuseți. Dar nu pot, fiindcă trăim într-o epocă a matahalelor ideologice, puse acum la frontiera de la Prut, pentru a apăra interesele, eternele interese rusești în această regiune. Aceste matahale reclamă anume asemenea epitete.


L-am ascultat pe ministrul Țvircun pe 9 mai, în scuarul operei, deschizând un concert. Într-un imbecil discurs bilingv, din care partea „românească” a constituit de câteva ori – ufirit, în loc de oferit, din numele, în loc de în numele ș.a. Ministrul a numit ziua de 9 mai, ziua când s-a încheiat războiul dintre URSS și Germania, ...„sărbătoarea sărbătorilor”. Alaltăseară, am prins la televizor și alte perle ieșite din gura matahalei. Am descoperit cu uimire că sinistrul ministru nici nu poate rosti cuvântul liceu: el rostește lEceu, lEcee... Iată pe mâna cui a dat Voronin învățământul național.

De 16 ani, Basarabia este o cetate asediată. După prima biruință obținută de moldoveni în 1989, a început lupta pentru anularea ei. Toate executivele care au urmat după guvernul Druc au avut o singură misiune – să anihileze și să dezrădăcineze ideea de limbă română și spirit românesc. Anularea imnului „Deșteaptă-te, române”, faimosul congres „Casa noastră Republica Moldova”, articolul 13 din Constituție, declararea românilor basarabeni drept „minoritate națională”, „dicționarul” lui V. Stati, „monografia” lui V. Stepaniuc, „războiul titulaturilor început cu Liceul „Gh. Asachi”- iată doar câteva etape ale acestui asediu.

Și asediul va continua. Nu este exclus ca să avem niște mari surprize până la balurile de absolvire, în diplomele de bacalaureat figurând ca disciplină nu limba română, ci „limba moldovenească”. Cine va apăra învățământul din Basarabia de o asemenea rușine?

Dosarul intentat împotriva celor patru tineri de la Liceul „Gh. Asachi„ este, de facto, un dosar împotriva limbii române. Dar și împotriva României. Cred că, în sfârșit, și cei mai creduli și naivi partizani ai coaliției roșu-oranj au înțeles unde este dislocată „coloana a cincea” a Moscovei – în redacțiile ziarelor de opoziție sau în guvern, parlament și președinție. Aceasta pe de o parte. Pe de alta, conducerea oficială vrea tratat cu România. Cu certitudine, ultimele acțiuni antiromânești de la Chișinău sunt organizate anume în scopul de a forța România să semneze acest tratat. Nu încape îndoială că în spatele acestor acțiuni stă Moscova. Voronin, „prietenul lui Băsescu”, fiind „certat” cu rușii, se grăbește ca pe ultima sută de metri, care i-a mai rămas României până a trece pragul UE, să obțină semnarea tratatului. Că dacă România trece pragul UE – adio, tratat!

Există toate semnele că acțiunile antiromânești de la Chișinău se vor înmulți și se vor aprofunda. Împotriva limbii și curentului de gândire românesc vor fi scoase „trupe” noi – există încă multe matahale la Chișinău care-și așteaptă rândul să se manifeste pe prima linie a frontului ideologic rus-moldovenesc împotriva României!...

Asediul Basarabiei continuă. Câți vor mai rămâne pe baricade? Și cine anume? Cine va apăra Basarabia de matahalele scoase în prima linie de către „proeuropeanul” Voronin? Pot oare vreo două ziare de limba română să înlocuiască trupele organizate care ar trebui să apere Cetatea? Iată întrebarea la care ar trebui să răspundă intelectualitatea basarabeană, societatea civilă în general și, nu în ultimul rând, opoziția politică de la Chișinău aflată de la o vreme în cumplită criză de idei. Dar și de imagine.

Un articol de: Constantin Tănase
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:34

Purcari Wineries realizează un profit brut în creștere cu 29% la nouă luni, pe o cifra de afaceri pe plus cu 20%

În primele 9 luni din 2018, Purcari Wineries a înregistrat vânzări nete în valoare de 113,3 milioane de lei, o creștere cu 20% față de perioada similară a anului precedent.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:24

Un copil de 5 ani din Rusia e senzatia momentului pe internet.

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)