Astăzi 11 Decembrie 2018, Marţi - Ultima actualizare la ora 16:18
Abonamente

Opinii & Editoriale 9 Octombrie 2018, ora 08:00    Din editia print

Marime Font

Ne vedem în februarie!

Alegerile din 2018 vor avea loc până la urmă în 2019, însă campania electorală, legal sau nu, se desfășoară în voie de luni de zile. E suficient să hotărăști la ce post TV vrei să urmărești știrile că deja știi cine va fi lăudat.

Practic, în Moldova, nu există partid fără televiziune. E drept că unii au mai multe posturi, cum sunt PDM și PSRM, iar alții doar unul, cum sunt PAS și PPDA, dar fără vreun sprijin televizat, fie el cât de mic, nu e de mers la alegerile parlamentare. Chiar dacă PAS și PPDA au reușit să crească într-o lună cât alții într-un an, adevărata bătălie se va da între PDM și PSRM. Ceea ce înseamnă că fie că țara va ajunge în mâna oligarhilor, fie se va întoarce în mâinile rușilor. Cum am da-o, bine nu iese.

PSRM a umplut orașul cu panouri în care ne propune (cum altfel?) soluția, nu înainte de a ne întreba dacă ne-am săturat de nouă ani de dezamăgiri. Ceea ce ne arată limpede că lupul își schimbă părul, dar năravul ba. O fi ieșit Dodon din partidul comuniștilor, dar e limpede că lui i se părea pe atunci că totul merge bine. Ce să spun? Mergea strună. Toate afacerile bănoase nu erau în mâinile lui Plahotniuc, ci în cele ale lui Voronin. De unde deducem că Dodon e de acord cu oligarhia, cu vânzarea țării, dar nu oricui. Să fie monopol, dar să nu fie al lui Plahotniuc, ci al lui Oleșca Voronin. Vă amintiți, cred, acea perioadă.


PDM, dacă a văzut că Dodon și-a ales neinspirat sloganul, considerând buni anii de comunism, au schimbat discursul și au spus că între 2009 și 2016 a fost foarte rău. Însă ei nu au ținut cont că Dodon, ministru al economiei în perioada comunistă, la guvernarea de atunci era și partidul lor. Bine, am înțeles, ei vor, de fapt, să sublinieze că doar dacă vor fi singuri la guvernare vor face și treabă.

Acum, pe lângă toate partidele, mai suntem și noi. Fără noi, n-au pe cine conduce. Și pentru că tot am vorbit, hai să le spunem politicienilor care sunt și sloganele noastre: nici ultimii doi ani nu au fost buni, nici cei șapte precedenți, nici cele două mandate ale comuniștilor ș.a.m.d. Am avut 27 de ani de dezamăgiri, nu doar 9, cum crede Dodon. Nici doi ani de biruințe cum insinuează PDM. 27 de ani de minciuni, furturi, sărăcie, oligarhie etc. 27 de ani care au urmat deceniilor criminale din regimul sovietic.

Nu am vrea să ne întoarcem nici în Uniunea Sovietică, nici în comunismul lui Voronin, nici în perioada atacurilor raider. Am vrea să ne meargă bine. Am vrea să trăim civilizat. Să avem același nivel de trai cu cel al vecinilor de peste Prut, nu cu cei de pe Volga.

În Rusia există sate întregi fără curent și apă. La sate sărăcia e mai cruntă decât la noi, ce să căutăm acolo? Să mergem să le mai populăm o dată Siberia? Înainte să votați, interesați-vă cum trăiesc sătenii nemți. Sau măcar cei români. Mult mai bine decât noi sau decât rușii.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 16:18

Fostul procuror general al R. Moldova, Corneliu Gurin, a fost desemnat de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) în funcția de judecător la Curtea Constituțională (CC). Decizia a fost luată astăzi, 11 decembrie, în cadrul ședinței CSM.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 16:13

Guvernarea se ține de cuvânt. Asta o demonstrează și ajutorul pe care-l primesc bătrânii în aceste zile. Este vorba despre 600 de lei, bani de care se vor bucura aproximativ 550.000 de pensionari.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 16:13

ULTIMA ORĂ /// Declarație șocantă a unui general: Ucraina POATE și TREBUIE să aibă arme NUCLEARE

ULTIMA ORĂ /// Declarație șocantă a unui general: Ucraina POATE și TREBUIE să aibă arme NUCLEARE

Fostul trimis al Ucrainei la NATO, generalul-maior Petro Garașciuk, a declarat într-un interviu acordat televiziunii ucrainene Obozrevatel, faptul că Ucraina are capacități unice - intelectuale, organizaționale și financiare - pentru a crea arme nucleare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 15:07

Fostul consilier prezidențial Iulian Chifu consideră că demersul Partidului Platforma „Demnitate și Adevăr” (PPDA) și Partidului Acțiune și Solidaritate (PAS), prin care critică autoritățile de la București că ar fi blocat un raport negativ pregătit de Uniunea Europeană...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 13:44

Departamentul de Stat consideră proiectul de gazoduct „Nord Stream -2” un instrument rusesc de influență asupra Europei. Congresul american are în vedere aproximativ zece inițiative legislative îndreptate împotriva sectorului energetic din Rusia și a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 12:25

Primarul de Orhei, Ilan Şor, continuă să întoarcă moldovenii acasă. Alte 17 persoane din Orhei au revenit în țară, grație oportunităților oferite de programul "Moldova e casa mea". Oamenii au decis să vină în Orhei, în urma unui Regulament aprobat de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 11:42

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a emis o broșură despre utilizarea de către Rusia a „structurilor Patriarhiei Moscovei” pentru desfășurarea unui „război hibrid împotriva Ucrainei”. Textul broșurii a fost publicat pe site-ul SBU pe 10 decembrie.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 11:41

Ministerul Finanțelor a alocat deja banii necesari pentru distribuirea alocației de sărbători, de 600 de lei, oferită pensionarilor cu un venit mai mic de 2000 de lei. Purtătorul de cuvânt al PDM, Vitalie Gămurari, a anunțat astăzi, în cadrul briefingului săptămânal,...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 11 Decembrie 2018, ora: 11:18

Procuratura Anticorupție anunță despre finisarea urmăririi penale și expedierea în judecată a unei cauze penale în privința unui bărbat învinuit de săvârșirea infracțiunii prevăzute de art.326 alin. (2) și alin. (3) Cod penal (trafic de influență).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 10:22

PL se rupe! Munteanu lovește dur în Chirtoacă și anunță plecarea de la liberali

PL se rupe! Munteanu lovește dur în Chirtoacă și anunță plecarea de la liberali

"Am decis să nu fiu părtaș la așa ceva, am decis să mă retrag din PL" - anunțul a fost făcut de Valeriu Munteanu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 10:16

PROGNOZA METEO / Cum va fi vremea în zilele următoare (INFOGRAFIC ÎN TIMP REAL)

Astăzi avem parte de încă o zi cu temperaturi pozitive și vreme de toamnă. Minima zilei nu va fi mai mică de zero grade, iar în întreg teritoriul cerul va fi acoperit de nori groși. În sud sunt prognozate 5 grade, în Chișinău și centru 3, iar la nord...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 09:54

Descoperire incredibilă făcută de cercetători

Cercetători din Marea Britanie au identificat 14 arii genetice, dintre care şapte până acum necunoscute, care determină în parte predispoziţia spre activitatea fizică, potrivit unui studiu publicat luni în revista Nature şi citat de EFE.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 11 Decembrie 2018, ora: 09:53

Lovitură pentru Apple! Țara în care iPhone-ul este strict interzis

În urma deciziei tribunalului, vânzarea de telefoane iPhone a fost interzisă pe una dintre cele mai importante piețe. Gigantul Apple, dat în judecată de un producător de chipuri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 09:50

Jurnalist român: PLDM nu este acceptat în blocul ACUM din cauza tangențelor directe cu furtul miliardului

Partidul Liberal Democrat din Moldova nu este acceptat în blocul electoral format din PAS și PPDA, deoarece are tangențe directe cu furtul miliardului din băncile moldovenești. De această părere este jurnalistul român Victor Nichituș, într-un material publicat pe...

( ) Citeşte tot articolul

Economie 11 Decembrie 2018, ora: 09:43

Cum se reduc decalajele de dezvoltare. Între viziunea optimistă și cea realistă

Într-un articol de opinii publicat la sfârșitul săptămânii trecute în Ziarul financiar, Cristian Socol, profesor și economist cu vederi de stânga, comentează momentele în care România a reușit să reducă decalajele față de economiile dezvoltate....

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 11 Decembrie 2018, ora: 09:08

Arma secretă a lui Putin - Numire la șefia serviciului militar de informații GRU! Cine îl succede pe Igor Korobov, decedat luna trecut

Viceamiralul Igor Kostiukov a fost numit la șefia Directoratului Principal al Statului Major General al Forţelor Armate ale Federaţiei Ruse, serviciul militar de informaţii (GRU), succedându-l pe Igor Korobov, care a decedat pe 21 noiembrie, potrivit unei surse citate de agenția de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 09:05

Stare de urgenţă economică şi socială în Franţa. Emmanuel Macron promite 100 DE EURO ÎN PLUS la salariul minim

Stare de urgenţă economică şi socială în Franţa. Emmanuel Macron promite 100 DE EURO ÎN PLUS la salariul minim

”Vreau să decretez stare de urgenţă economică şi socială,” a anunţat luni seara preşedintele Emmanuel Macron, într-un discurs în faţa francezilor furioşi pe scăderea nivelului de trai. Sutelor de mii de manifestanţi care au răspuns la chemarea la proteste a...

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 11 Decembrie 2018, ora: 08:00

(SĂNĂTATE) Ce se întâmplă în corpul tău când renunți la carne

(SĂNĂTATE) Ce se întâmplă în corpul tău când renunți la carne

Carnea are un rol foarte important în alimentație, dar tot mai multe persoane aleg să renunțe la ea. Înainte să faci asta, ar trebui să știi ce se petrece în organismul tău când iei această decizie. 

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 11 Decembrie 2018, ora: 07:55

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

De ce MOLDOVEANUL Dimitrie Cantemir spunea că e ROMÂN?

"Hronicul vechimii a romano-moldo-vlahilor" este ultima operă a lui Dimitrie Cantemir, scrisă între anii 1719 și 1722 în care autorul explică de ce moldovenii sunt români...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 07:50

Horoscop 11 decembrie. Zodia ruinată de astre! Primește lovitura fatală

Horoscopul din 11 decembrie anunță schimbări majore în segemntul carierei. Se întrevăd etape finale de lucru, dar și oprtunități noi. O zodie primește vești proaste pe segmentul bani, carieră, finanțe. Astrele o defavorizează!

( ) Citeşte tot articolul

Sănătate 11 Decembrie 2018, ora: 07:21

Cum învingem gripa? Sfaturi 100% eficiente

Cum învingem gripa? Sfaturi 100% eficiente

Atunci când începe sezonul virozelor, toţi sunt preocupaţi de unele şi aceleaşi probleme. Cum să nu te îmbolnăveşti dacă epidemia i-a atins pe cei apropiaţi? Cum să te tratezi corect dacă deja te-ai îmbolnăvit? Ce să faci dacă ai febră?

( ) Citeşte tot articolul

Internațional 11 Decembrie 2018, ora: 00:53

Un om al străzii a găsit pe stradă o pungă cu 17.000 de dolari. Ce a făcut cu banii

Ce faci dacă găseşti chiar în prag de Crăciun o pungă cu 17.000 de dolari? Consideri banii un cadou venit din cer sau îi predai poliţiei?

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 00:21

Coroana revine pe stema României din 31 decembrie 2018

Coroana revine pe stema României din 31 decembrie 2018

Coroana pe capul acvilei de aur din stema României va reveni în însemnele oficiale, preşedintele Klaus Iohannis promulgând luni proiectul de lege care obligă autorităţile publice să facă această modificare în stemele şi sigiile existente, până la data...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 11 Decembrie 2018, ora: 00:20

(CUM SCRIEM, CUM VORBIM?) „Susținerea preventivă” este, de fapt, prealabilă

(CUM SCRIEM, CUM VORBIM?) „Susținerea preventivă” este, de fapt, prealabilă

În cadrul studiilor universitare și postuniversitare se scriu și se susțin mai multe tipuri de teze - de an, de licență, de masterat, de doctorat și elaborarea acestor lucrări este o preocupare permanentă a catedrelor de profil și a profesorilor care îi ghidează pe...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)