Astăzi 20 Noiembrie 2019, Miercuri - Ultima actualizare la ora 12:19
Abonamente

Bună Dimineața 23 Aprilie 2019, ora 07:46    Din editia print

Marime Font

Notre-Dame, biserica în care mi-a ars inima

„N-a fost plăcut sinistrul joc
Când la Paris doamna Dreptate
Luând bacșiș pe săturate
Palatul și l-a pus pe foc.”

Acesta este un catren al lui Theophile, preluat de Victor Hugo chiar la începutul celebrului său roman, „Notre-Dame de Paris”, pe care l-am citit chiar în dimineața zilei de 15 aprilie, înainte de declanșarea incendiului devastator care a distrus catedrala.

Dar, cu puțin timp înainte de tragedie, am vizitat și eu această biserică pentru prima… chiar n-aș vrea să zic „și pentru ultima dată”. Eram în mașină și când, după copaci, se ivi edificiul istoric, nu-mi venea să cred că, în sfârșit, îl văd și eu. M-au trezit din vis niște italieni, care cântau în gura mare ceva, iar un rus îi înjura pe sub mustață. Apoi am ieșit din mașină și am crezut că zbor. Era atâta viață și destine în el, încât recunosc că-mi era frică să mă apropii. L-am admirat mai întâi de departe și mi-am depănat în gând povestirea „Cocoșatul din Notre- Dame”, care s-a întâmplat chir aici, în fața mea. Cu acest desen animat am crescut și el mi-a ars inima, micuță încă fiind. Și încă de atunci unul dintre marile mele visuri era să am ocazia să intru măcar o dată în acest monument istoric cunoscut pe tot globul, în acest edificiu de suflet în care te poți regăsi pe tine însuți, unde îl simți într-adevăr pe Dumnezeu și unde, vrând-nevrând, devii mai bun. Nu, nu e nici pe departe un mare muzeu, după cum credeam până atunci, ci este locul în care sacrul și înțelepciunea devin pază a sufletului.


Simt și acum mirosul de tămâie, care m-a învăluit la intrare. Era sfârșit de iarnă și catedrala m-a îmbrățișat cu o căldură părintească. Era o sărbătoare creștină și se ținea slujba. Am găsit un loc unde să mă așez în centrul bisericii. Marea orgă mi-a pus inima pe foc și m-am simțit pentru o clipă ruptă de toate grijile deșarte ale lumii. Dacă n-aș putea descrie vreo emoție prin care am trecut, cu siguranță aceea a fost. Țin minte doar că au început să-mi tremure mâinile fără să știu de ce și inima îmi bătea ca pusă pe jar sau, cum mai spun francezii, „très vite”. În rest, toate amintirile au ars chiar atunci în mine, până a reuși să părăsesc biserica.

Nici prin gând să-mi fi trecut atunci că sunt unul dintre ultimii vizitatori ai acestei catedrale, unde vin anual circa 13 milioane de oameni. Pentru că luni Notre-Dame s-a stins în flăcări. Ziua de 15 aprilie va rămâne iarăși în istorie drept una de doliu internațional. Incendiul a adunat în jurul său mulți parizieni care au cântat cu lacrimi în ochi „La Marseillaise” și „Ave Maria”, în timp ce înaltul turn al Notre-Dame se prăbușea în fața lor.

Catedrala Notre-Dame a fost construită încă în anul 1163, iar lucrările de edificare au durat 182 de ani, până în 1345. Luni, clădirea a ars aproape 16 ore, însă, din declarațiile primarului de Paris, Anne Hidalgo, multe icoane istorice și obiecte prețioase au fost salvate, inclusiv coroana de spini a lui Hristos. În special, partea superioară a bisericii a fost străpunsă de foc până la distrugere. Președintele Franței, Emmanuel Macron, a promis că edificiul va fi reconstruit, însă procesul va dura mai mulți ani. „Ceea ce este mai rău s-a evitat, chiar dacă bătălia nu a fost în totalitate câştigată”, a adăugat Macron pe treptele catedralei lovite de flăcări. Multe țări, inclusiv Statele Unite, Germania, chiar și R. Moldova, au declarat că vor fi alături de Franța pentru a o susține în acest moment greu. Președintele Consiliului european, Donald Tusk, a scris pe Facebook că „toți suntem alături de Paris astăzi”. Cancelarul german Angela Merkel și-a exprimat regretul pentru incendiul produs la Notre-Dame, numind monumentul „un simbol al Franței și al culturii noastre europene”. Miercuri, pentru reconstrucție erau adunate deja 750 de milioane de euro.

Scriam mai sus că 15 aprilie va rămâne iarăși în istorie ca o zi de doliu internațional, pentru că pe aceeași dată, în 1912, s-a scufundat „Titanicul” în Atlantic. Atunci și-au pierdut viața 1514 pasageri dintre cei 2228, aflați la bord. În cazul Notre-Dame, n-au fost înregistrate victime umane. Unii specialiști afirmă că monumentul ar putea fi deschis cel mai devreme peste vreo zece ani, alții sunt de părere că biserica nu-și va mai deschide ușile pentru vizitatori niciodată.

Îi mulțumesc lui Dumnezeu că mi-a împlinit visul de a ajunge aici și vreau să cred totuși că, în ciuda tuturor scepticilor și a gurilor rele, la Paris va avea loc o minune și, peste ani, voi merge iarăși la Notre-Dame alături de copiii mei sau nepoțeii mei.

Un articol de: Mihaela Culcinschi Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 12:08

RUSIA LUI PUTIN /// Prejudiciul cauzat de corupție în primele opt luni ale anului 2019 se ridică la 1,3 miliarde de euro

RUSIA LUI PUTIN /// Prejudiciul cauzat de corupție în primele opt luni ale anului 2019 se ridică la 1,3 miliarde de euro

Prejudiciul total cauzat de corupție în primele opt luni ale anului 2019 în Rusia se ridică la aproximativ 102 miliarde de ruble, respectiv 1,3 miliarde de euro la cursurile de schimb actuale.

( ) Citeşte tot articolul

Moldova 20 Noiembrie 2019, ora: 12:00

Crucea lui Năstase va rămâne. Pavel Voicu va păstra crucifixul instalat la MAI

Crucea lui Năstase va rămâne. Pavel Voicu va păstra crucifixul instalat la MAI

Crucifixul instalat de fostul ministrul al Afacerilor Interne, Andrei Năstase, va rămâne în incinta instituţiei. Noul şef al MAI, Pavel Voicu, spune că şi el este creştin ortodox şi crede în puterea rugăciunii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 11:26

(VIDEO) Celebrul blogger rus Ilya Varlamov consideră Aeroportul Chișinău un exemplu pentru spațiul ex-sovietic

(VIDEO) Celebrul blogger rus Ilya Varlamov consideră Aeroportul Chișinău un exemplu pentru spațiul ex-sovietic

Republica Moldova se poate mândri nu doar cu vinurile sale, dar și cu Aeroportul său, datorită schimbărilor și modernizărilor din ultimii ani, este concluzia cunoscutului blogger rus Ilya Varlamov, în urma unei vizite pe care a efectuat-o în țara noastră. Acesta a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 11:12

CSP îi admite pe toți patru candidați la funcția de procuror general selectați anterior de Ministerul Justiției

CSP îi admite pe toți patru candidați la funcția de procuror general selectați anterior de Ministerul Justiției

Candidații la funcția de procuror general vor fi intervievați la 28 noiembrie în cadrul Consiliului Superior al Procurorilor (CSP).

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 09:53

ŞOCANT. Femeie însăcinată dusă în pădure, bătută cu săbăticie şi înjunghiată de soţ

ŞOCANT. Femeie însăcinată dusă în pădure, bătută cu săbăticie şi înjunghiată de soţ

Caz incredibil la Târgu Jiu. O femeie însărcinată în 31 de săptămâni a fost bătută cu sălbăticie și înjunghiată în picior de soțul ei, drogat.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 08:53

RĂZBOI ENERGETIC /// Kievul acuză Moscova: Gazprom pune CONDIȚII inacceptabile pentru continuarea tranzitului gazelor

RĂZBOI ENERGETIC /// Kievul acuză Moscova: Gazprom pune CONDIȚII inacceptabile pentru continuarea tranzitului gazelor

Rusia pune condiții inacceptabile pentru un nou acord privind tranzitul gazelor ruse pe teritoriul Ucrainei, a declarat Alexei Orjely, ministrul ucrainean al energiei, pe postul tv ICTV. Ministrul a atras atenția asupra faptului că Gazprom a propus să se încheie un nou contract sau să...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 08:40

Igor Grosu (PAS): Plahotniuc ar fi venit la Iași pentru A DA JOS Guvernul Sandu

Igor Grosu (PAS): Plahotniuc ar fi venit la Iași pentru A DA JOS Guvernul Sandu

Fostul lider al PD, Vladimir Plahotniuc, ar fi ajuns recent până la Iași pentru a pune la cale demiterea Guvernului Sandu și instaurarea noului Executiv, susține secretarul general al PAS Igor Grosu.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 08:12

Accident în Buiucani. Un șofer a fost transportat la spital / FOTO

Accident în Buiucani. Un șofer a fost transportat la spital / FOTO

Un accident grav s-a produs în această seară la intersecţia străzilor Alba Iulia cu Suceviţa din Capitală. Imaginile video de la faţa locului au fost postate pe Facebook.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 07:53

Uniunea Europeană și-a împărțit bugetul. Cine va primi cei mai mulți bani în 2020

Uniunea Europeană și-a împărțit bugetul. Cine va primi cei mai mulți bani în 2020

Guvernele statelor din Uniunea Europeană, Parlamentul şi Comisia Europeană au ajuns luni noaptea la un acord referitor la bugetul anului 2020. Este vorba de 168.7 miliarde de euro pentru anul viitor. Cele mai mari cheltuieli se vor face pentru combaterea schimbărilor climatice, protecţia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 07:48

Măcel în Iran: Cel puţin 106 protestatari au fost ucişi în cursul demonstrațiilor, anunță Amnesty International

Măcel în Iran: Cel puţin 106 protestatari au fost ucişi în cursul demonstrațiilor, anunță Amnesty International

Cel puţin 106 protestatari au fost ucişi în cursul demonstraţiilor din Iran, anunţă organizaţia pentru drepturile omului Amnesty International, informează agenţia Associated Press, citată de Mediafax.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 07:42

Ce spune Iohannis că ar face mai bine în al doilea mandat

Ce spune Iohannis că ar face mai bine în al doilea mandat

Președintele Klaus Iohannis spune că un posibil regret pe care îl are legat de acest mandat la Cotroceni este faptul că nu a comunicat „la nivelul optim” și spune că va îmbunătăți acest lucru dacă va câștiga un nou mandat la alegerile prezidențiale din 24...

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 20 Noiembrie 2019, ora: 07:33

Tragedie pentru Gigi Becali! DNA i-a dat lovitura finală: Atac devastator la bani

Tragedie pentru Gigi Becali! DNA i-a dat lovitura finală: Atac devastator la bani

Gigi Becali se află într-un din momentele sale cele mai cumplite. Acesta a reacționat după ce a fost acuzat că a spălat 50 milioane de euro

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 07:33

Horoscop zilnic DRAGOSTE pentru azi, MIERCURI 20 noiembrie. Ce aduce in amor Mercur direct?

Horoscop zilnic DRAGOSTE pentru azi, MIERCURI 20 noiembrie. Ce aduce in amor Mercur direct?

Horoscop zilnic dragoste. Iata horoscopul dragostei pentru azi MIERCURI 20 NOIEMBRIE 2019. Veste buna, Mercur iese din retrograd azi si isi reia miscarea directa, desi mai sunt doua saptamani in care se afla in tranzitul numit umbra post retrograda si in care vor coabita atat influentele sale din...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 07:27

Olandezii au descoperit 25 de migranți într-un container frigorific cu destinația Marea Britanie

Olandezii au descoperit 25 de migranți într-un container frigorific cu destinația Marea Britanie

Echipajul unui feribot olandez a anunțat marți descoperirea a 25 de migranți în interiorul unui container frigorific aflat la bordul unei nave care se îndrepta către Marea Britanie, relatează site-ul postului Le Figaro, citat de Mediafax. Containerul frigorific se afla la...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 20 Noiembrie 2019, ora: 07:19

Dieta cu ceai de pătrunjel: A slăbit 5 kilograme în 3 zile

Dieta cu ceai de pătrunjel: A slăbit 5 kilograme în 3 zile

Dieta cu ceai de pătrunjel. De la 72 de kilograme a ajuns la 67 în doar trei zile. Unul dintre utilizatorii portalului naturalmedicinebox.net a împărtăşit secretul sau: ceaiul de pătrunjel. Dieta cu ceai de pătrunjel. Pătrunjelul este un aliat excelent în lupta...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)