Astăzi 18 Iulie 2019, Joi - Ultima actualizare la ora 16:50
Abonamente

Bună Dimineața 23 Aprilie 2019, ora 07:46    Din editia print

Marime Font

Notre-Dame, biserica în care mi-a ars inima

„N-a fost plăcut sinistrul joc
Când la Paris doamna Dreptate
Luând bacșiș pe săturate
Palatul și l-a pus pe foc.”

Acesta este un catren al lui Theophile, preluat de Victor Hugo chiar la începutul celebrului său roman, „Notre-Dame de Paris”, pe care l-am citit chiar în dimineața zilei de 15 aprilie, înainte de declanșarea incendiului devastator care a distrus catedrala.

Dar, cu puțin timp înainte de tragedie, am vizitat și eu această biserică pentru prima… chiar n-aș vrea să zic „și pentru ultima dată”. Eram în mașină și când, după copaci, se ivi edificiul istoric, nu-mi venea să cred că, în sfârșit, îl văd și eu. M-au trezit din vis niște italieni, care cântau în gura mare ceva, iar un rus îi înjura pe sub mustață. Apoi am ieșit din mașină și am crezut că zbor. Era atâta viață și destine în el, încât recunosc că-mi era frică să mă apropii. L-am admirat mai întâi de departe și mi-am depănat în gând povestirea „Cocoșatul din Notre- Dame”, care s-a întâmplat chir aici, în fața mea. Cu acest desen animat am crescut și el mi-a ars inima, micuță încă fiind. Și încă de atunci unul dintre marile mele visuri era să am ocazia să intru măcar o dată în acest monument istoric cunoscut pe tot globul, în acest edificiu de suflet în care te poți regăsi pe tine însuți, unde îl simți într-adevăr pe Dumnezeu și unde, vrând-nevrând, devii mai bun. Nu, nu e nici pe departe un mare muzeu, după cum credeam până atunci, ci este locul în care sacrul și înțelepciunea devin pază a sufletului.


Simt și acum mirosul de tămâie, care m-a învăluit la intrare. Era sfârșit de iarnă și catedrala m-a îmbrățișat cu o căldură părintească. Era o sărbătoare creștină și se ținea slujba. Am găsit un loc unde să mă așez în centrul bisericii. Marea orgă mi-a pus inima pe foc și m-am simțit pentru o clipă ruptă de toate grijile deșarte ale lumii. Dacă n-aș putea descrie vreo emoție prin care am trecut, cu siguranță aceea a fost. Țin minte doar că au început să-mi tremure mâinile fără să știu de ce și inima îmi bătea ca pusă pe jar sau, cum mai spun francezii, „très vite”. În rest, toate amintirile au ars chiar atunci în mine, până a reuși să părăsesc biserica.

Nici prin gând să-mi fi trecut atunci că sunt unul dintre ultimii vizitatori ai acestei catedrale, unde vin anual circa 13 milioane de oameni. Pentru că luni Notre-Dame s-a stins în flăcări. Ziua de 15 aprilie va rămâne iarăși în istorie drept una de doliu internațional. Incendiul a adunat în jurul său mulți parizieni care au cântat cu lacrimi în ochi „La Marseillaise” și „Ave Maria”, în timp ce înaltul turn al Notre-Dame se prăbușea în fața lor.

Catedrala Notre-Dame a fost construită încă în anul 1163, iar lucrările de edificare au durat 182 de ani, până în 1345. Luni, clădirea a ars aproape 16 ore, însă, din declarațiile primarului de Paris, Anne Hidalgo, multe icoane istorice și obiecte prețioase au fost salvate, inclusiv coroana de spini a lui Hristos. În special, partea superioară a bisericii a fost străpunsă de foc până la distrugere. Președintele Franței, Emmanuel Macron, a promis că edificiul va fi reconstruit, însă procesul va dura mai mulți ani. „Ceea ce este mai rău s-a evitat, chiar dacă bătălia nu a fost în totalitate câştigată”, a adăugat Macron pe treptele catedralei lovite de flăcări. Multe țări, inclusiv Statele Unite, Germania, chiar și R. Moldova, au declarat că vor fi alături de Franța pentru a o susține în acest moment greu. Președintele Consiliului european, Donald Tusk, a scris pe Facebook că „toți suntem alături de Paris astăzi”. Cancelarul german Angela Merkel și-a exprimat regretul pentru incendiul produs la Notre-Dame, numind monumentul „un simbol al Franței și al culturii noastre europene”. Miercuri, pentru reconstrucție erau adunate deja 750 de milioane de euro.

Scriam mai sus că 15 aprilie va rămâne iarăși în istorie ca o zi de doliu internațional, pentru că pe aceeași dată, în 1912, s-a scufundat „Titanicul” în Atlantic. Atunci și-au pierdut viața 1514 pasageri dintre cei 2228, aflați la bord. În cazul Notre-Dame, n-au fost înregistrate victime umane. Unii specialiști afirmă că monumentul ar putea fi deschis cel mai devreme peste vreo zece ani, alții sunt de părere că biserica nu-și va mai deschide ușile pentru vizitatori niciodată.

Îi mulțumesc lui Dumnezeu că mi-a împlinit visul de a ajunge aici și vreau să cred totuși că, în ciuda tuturor scepticilor și a gurilor rele, la Paris va avea loc o minune și, peste ani, voi merge iarăși la Notre-Dame alături de copiii mei sau nepoțeii mei.

Un articol de: Mihaela Culcinschi Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 15:00

Minute de coșmar pentru o familie din Bender după ce copilul lor de patru ani a căzut de la etajul geamul apartamentului, aflat la etajul trei. Acum băiatul se află în comă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:56

Tânărul a plecat de la domiciliul său, din Chișinău, și nu s-a mai întors acasă. Familia tânărului este devastată și cere ajutor.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:53

Academia de Poliţie Alexandru Ioan Cuza Concurenţă mare la Academia de Poliţie: Pe câte locuri se bat cei 5.000 de elevi înscrişi  80 de teze de doctorat susținute în perioada 2011-2016 nu se regăsesc în format electronic în arhiva Academiei de Poliție,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:47

A fost sistat procesul de înstrăinare a companiei de asigurări „Moldasig”. Despre aceasta a anunțat președintele Igor Dodon, după ședința Consiliului Suprem de Securitate.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:44

Procurorii americani au retras acuzațiile împotriva actorului Kevin Spacey după ce principalul acuzator al actorului a refuzat să apară ca martor în instanță, informează CNBC. Dosarul penal întocmit împotriva actorului american a suferit o puternică lovitură de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:39

Consumul meselor inainte de a merge la culcare nu este obicei destul de bun, mai ales atunci cand vine vorba de alimente grase, greu de digerat. Dar, daca esti prea infometat si nu poti adormi din cauza asta, poti manca aceste ingrediente fara sa-ti fie teama ca te vei ingrasa sau ca vei avea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:32

O dietă bazată pe combinaţii haotice, fără să se ţină cont de un program echilibrat al meselor, conduce, în scurt timp, la declanşarea unui şoc toxic. Ignorând simptome banale ca roşeaţa, umflarea sau durerea, în timp, inflamaţiile ajung să se cronicizeze. Ca...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:24

Trăim într-o societate, iar acest lucru ne face să depindem unii de alții într-o oarecare măsură. De aceea, cerem ajutorul celor din jur oricând avem nevoie și oferim, la rândul nostru, sprijinul necesar. Totuși, această relație de co-dependență poate, de cele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 14:06

Expertul în politici de securitate Rosian Vasiloi a fost numit joi, 18 iulie, la propunerea ministrului de Interne, Andrei Năstase, în funcţia de şef al Inspectoratului General al Poliţiei de Frontieră. El îl va înlocui în această funcţie pe Fredolin Lecari.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 18 Iulie 2019, ora: 13:33

(DOC) Rezerva de aur a BNM este de 74 kilograme și 133 grame / Banca Națională a României are peste 100 de tone

(DOC) Rezerva de aur a BNM este de 74 kilograme și 133 grame / Banca Națională a României are peste 100 de tone

Conform informațiilor de pe site-ul BNM.MD, rezerva de aur a Băncii Naționale este de 74 kilograme 133 grame nu de 9 kilograme.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 13:10

Fracţiunea Partidului Democrat (PDM) în Parlamentul Moldovei va fi condusă de preşedintele de onoare al partidului, Dumitru Diacov. Această decizie a fost luată miercuri, la şedinţa fracţiunii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 12:01

Președintele Igor Dodon și PSRM ar încerca, cu ajutorul rușilor, să fragmenteze fracțiunea PD, astfel încât la toamnă, după expirarea a 100 de zile de guvernare, să aibă voturile necesare pentru a debarca Guvernul condus de Maia Sandu și de a readuce R. Moldova pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 11:25

 Un adolescent din Adelaide, care a hackuit Apple cu două ocazii separate cu speranța că va primi o ofertă de job din partea companiei, a fost scutit de condamnare de către un tribunal. Băiatul, care are în prezent 17 ani, a hackuit mai întâi sistemul de calculatoare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 11:05

CAZ TRAGIC /// Băiatul de 11 ani, care a fost muşcat de câine A MURIT la Spital

CAZ TRAGIC /// Băiatul de 11 ani, care a fost muşcat de câine A MURIT la Spital

Băiatul de 11 ani, dintr-o suburbie a Chişinăului care a fost muscat de câine, iar ulterior internat în stare gravă la Spitalul municipal de Boli Contagioase pentru Copii din Capitală a murit în această seară.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 09:05

Patru ani de închisoare pentru că a mușcat un polițist de deget / VIDEO

Patru ani de închisoare pentru că a mușcat un polițist de deget / VIDEO

Locuitorul raionului Hânceşti, acuzat pentru trei capete de acuzare, inclusiv: violenţa săvârşită asupra unei persoane cu funcţie de răspundere, huliganism şi refuzul, împotrivirea şi eschivarea de la testarea alcooscopică, acțiuni comise de o persoană care nu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 08:30

Momentul în care o femeie împinge un preot de pe scenă, în timpul predicii / VIDEO

Momentul în care o femeie împinge un preot de pe scenă, în timpul predicii / VIDEO

Mesajul unui preot din Brazilia a înfuriat atât de tare o enoriașă încât aceasta l-a împins pe slujitorul bisericii de pe scenă, chiar în timpul predicii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 08:27

Un lichidator de la Cernobîl s-a sinucis după ce a văzut serialul HBO

Un lichidator de la Cernobîl s-a sinucis după ce a văzut serialul HBO

Un erou lichidator al dezastrului de la Cernobîl și-a pus capăt zilelor după ce a urmărit serialul eveniment de pe HBO, cu lacrimi în ochi, susține fiica acestuia, citată de presa locală.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 18 Iulie 2019, ora: 08:25

Haos total în PSD. Cum a ajuns partidul la un pas de implozie

Haos total în PSD. Cum a ajuns partidul la un pas de implozie

PSD e divizat din cauza candidatului la prezidenţiale: Dăncilă, Firea sau Tăriceanu? Din exterior, partidul e atacat de Adrian Năstase, dar şi de foştii „reformişti“ Adrian Ţuţuianu şi Mihai Tudose, trecuţi în tabăra lui Victor Ponta, cel care arbitrează, de pe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 07:40

Ruslan Codreanu crede că ordine la Piața Centrală poate fi făcută doar cu BULDOZERUL

Ruslan Codreanu crede că ordine la Piața Centrală poate fi făcută doar cu BULDOZERUL

Ordine la Piața Centrală din Chișinău poate fi făcută doar cu... buldozerul, afirmă fostul primar general interimar al Capitalei, Ruslan Codreanu. Potrivit lui, la Piața Centrală există o complexitate de probleme greu de rezolvat, iar experiența orașului Moscova, acolo unde mai multe...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 07:15

Deputatul român în Parlamentul European, Eugen Tomac: Toate taxele pentru perfectarea actelor pentru obţinerea cetăţeniei române ar putea fi ELIMINATE

Deputatul român în Parlamentul European, Eugen Tomac: Toate taxele pentru perfectarea actelor pentru obţinerea cetăţeniei române ar putea fi ELIMINATE

Deputatul român în Parlamentul European, Eugen Tomac, afirmă că modificările propuse la Legea cetăţeniei române privind descentralizarea procesul de procesare a dosarelor, ca în fiecare judeţ din România să poată fi depus dosarul şi în termen de...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Iulie 2019, ora: 07:09

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 18 IULIE 2019. VĂRSĂTORII SUNT PLINI DE ENERGIE ȘI VOIE BUNĂ

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 18 IULIE 2019. VĂRSĂTORII SUNT PLINI DE ENERGIE ȘI VOIE BUNĂ

Horoscopul zilei de 18 iulie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 18 iulie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 18 iulie 2019...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 07:07

VIDEO / 18 iulie, ora 13:00 / Ședință de Guvern - Care este ORDINEA de zi

VIDEO / 18 iulie, ora 13:00 / Ședință de Guvern - Care este ORDINEA de zi

Prim-ministrul Maia Sandu va prezida mâine, 18 iulie, începând cu ora 13.00, şedinţa Cabinetului de miniştri. Proiectul ordinii de zi poate fi accesat pe site-ul Guvernului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Iulie 2019, ora: 05:50

Ce înseamnă funcția de adjunct al secretarului general al NATO pe care o va ocupa din toamnă românul Mircea Geoană

Ce înseamnă funcția de adjunct al secretarului general al NATO pe care o va ocupa din toamnă românul Mircea Geoană

Adjunctul Secretarului General al Alianței Nord Atlantice, cel mai înalt funcționar public al alianței, cel mai de seamă reprezentant și purtător de cuvânt și de mesaje al NATO, este practic a doua voce în cadrul organizației nord-atlantice și va avea, printre altele,...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)