Astăzi 16 Decembrie 2019, Luni - Ultima actualizare la ora 14:44
Abonamente

Afaceri 6 Octombrie 2014, ora 07:00    Din editia print

O afacere pentru copiii cu vârsta de la 1 la 99 de ani

Marime Font

A fost o dată ca niciodată doi studenți moldoveni care, după ce și-au făcut studiile peste hotare, s-au întors în țară pentru a aduce zâmbetul pe chipul copiilor. 

Cam așa începe povestea de succes a Victoriei Novac și a lui Igor Hîncu, doi tineri din capitală, care din dorința de a aduna copiii cu vârstele de la unu la 99 de ani în jurul unor jocuri interesante și educative și-au lansat propria afacere cu jucării.

Pentru că în Moldova nu se prea găseau jocuri educative, mai ales în limba română, prietenii și apropiații îi rugau pe cei doi să le aducă jucării din România unde Victoria își făcea studiile, iar Igor muncea ca inginer-topograf la o companie. „Apoi ne-am gândit să oferim oportunitatea aceasta mai multor părinți. Am adus un sac de jucării în decembrie 2011 și am făcut un mic eveniment, am sunat vreo șapte părinți. S-au adunat în total vreo 10 copii. Am testat jucăriile, ne-am jucat și am făcut un chestionar în care părinții au spus că vor să fie astfel de jucării și aici în Moldova. Și așa am început afacerea noastră”, povestește Victoria Novac. Dacă inițial cei doi antreprenori aduceau jucării și jocuri din România, în prezent colaborează cu trei ateliere, unul dintre care este al lor. „Activăm de trei ani și cu ajutorul mai multor proiecte, mai multor programe am reușit să deschidem mai multe magazine și să facem fericiți peste 100 de mii de copii. Avem jucării pentru toate vârstele - de la 1 la 99 de ani”, exclamă tânăra antreprenoare. Întrebat fiind de ce limita de vârstă este de 99 de ani, Igor răspunde zâmbind: „Pentru că la 100 de ani deja îți tremură mâinile”.



Educație prin joacă

„Noi ne inspirăm mai mult de la copii, de la părinți, de la educatori. Ținem o legătură foarte strânsă cu ei. Toate jocurile pe care le creăm le testăm să vedem dacă le plac. Multe din jocurile pe care le-am creat au fost fie la sugestia cuiva, fie dintr-o nevoie pe care am identificat-o noi. Ultima creație a noastră este harta Moldovei – un puzzle în care piesele sunt raioanele republicii. Aceasta am făcut-o la sugestia surioarei mele care studiază acum geografia și m-a rugat să fac ceva ca s-o ajute să învețe mai ușor. Știind că e pasionată de puzzle-uri, am realizat acest produs”, povestește Igor Hîncu. Antreprenorul remarcă faptul că, înainte de a produce un joc, lansează ideea pe rețelele de socializare pentru a vedea reacțiile clienților, sugestiile lor pentru a îmbunătăți jocul.


Pentru că este o afacere socială, antreprenorii încearcă să găsească soluții la problemele clienților. „Noi am cercetat piața, am organizat un eveniment, am făcut un chestionar, am discutat cu mulți părinți, am identificat problema și am lansat acest concept de educație prin joacă. Promovăm educația prin joacă, inventivitatea, creativitatea în rândul copiilor și mămicilor. Ne dorim ca toți copiii din Moldova să aibă măcar o jucărie, de aceea avem prețuri accesibile”, subliniază cofondatoarea EduJoc.

Un business social de succes

Mai mult, aceștia se axează pe jucării multifuncționale, care pot fi utilizate de copii de diferite vârste. „De exemplu, avem un joc din care poți asambla niște rafturi sau poți să faci o căsuță. Rafturile la noi în magazin tot din astea sunt. Le-am creat din nevoia de a avea niște rafturi neobișnuite în magazin. Acum, cu aceste elemente facem diferite construcții. Este unul dintre cele mai vândute materiale didactice, pentru că picii se joacă, construiesc, iar la sfârșit de zi au asamblat rafturile și acolo pun jucăriile”, menționează Igor. El remarcă faptul că scopul afacerii lor este să „rupem părinții și copiii de lângă televizor și să îi unim în jurul unui joc cu piese din lemn, să descopere jocul, să petreacă timpul împreună și să învețe lucruri unul de la altul”.

Chiar dacă businessul social presupune și muncă voluntară fără profituri, Victoria și Igor se arată mulțumiți de venitul obținut și spun că „satisfacția emoțională este cea mai importantă”. „Eu munceam în România, aveam un venit bun, dar nu mă simțeam împlinit. Atunci am făcut cunoștință cu modelul acesta de business și am înțeles că așa poți ajuta societatea și totodată poți să-ți asiguri și confortul personal”, conchide Igor.

„Trebuie să fiți nebuni”

Invitați la un seminar informativ organizat de ODIMM, la care au participat câteva zeci de studenți, antreprenorii au povestit cum și-au început afacerea și le-au dat câteva sfaturi. „Ideea de afaceri este 3-5%, restul reprezintă implementare, curaj, nebunie. Ca să fiți antreprenori trebuie să fiți nebuni. Mai ales în Moldova, unde nu este deloc ușor, dar nici greu. Noi am avut ocazia să creăm afacerea în România, dar am decis să venim aici, pentru că nu avem concurență. Dacă stați să analizați piața, dacă o să reușiți să găsiți punctele slabe ale antreprenorilor și să le îmbunătățiți, o să aveți succes în orice domeniu”, a menționat Igor Hîncu.

Victoria și Igor remarcă faptul că birocrația este încă o problemă în Moldova, dar, totodată, consideră că e un bun mediu în care poți să crești o afacere.

În curând, fondatorii „EduJoc” vor deschide reprezentanțe în Transnistria, apoi la Brașov și la București.

Un articol de: Ala Coica Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 14:44

Două femei au fost înjunghiate luni pe stradă, în București, de un bărbat necunoscut. Din informațiile de la această oră, femeile nu au fost grav rănite. Bărbatul este bănuit că a înjunghiat două femei, însă deocamdată nu se știe motivul pentru care a...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 14:40

Pentru prima dată în ultimii 15 ani, hotelierii de la Bâlea Lac au fost nevoiţi să amâne construcţia singurului hotel de gheaţă din cauza căldurii neobişnuit de mari, potrivit unui anunţ publicat de aceştia pe pagina de Facebook. "Dragi prieteni, având...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 14:11

 Tribunalul Bucuresti a decis condamnarea fostul primar al Sectorului 4, Cristian Popescu Piedone, la 8 ani si 6 luni de inchisoare in cazul Colectiv.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 13:39

 Vanessa Youness a fost arestată preventiv duminică pentru 30 de zile alături de Gelu Oltean, fostul șef al Serviciului secret al Ministerului de Interne, sub acuzația de trafic de droguri. Potrivit DIICOT, Youness, Oltean și un cetățean britanic sunt acuzați că organizau...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 12:57

VIDEO /// Turda, primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric

VIDEO /// Turda, primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric

Turda a introdus, luni, în circulație 20 de autobuze electrice cumpărate din fonduri europene și a devenit astfel primul oraș din România cu transport în comun exclusiv electric. A fost înființată și o nouă societate de transport local, Transport Urban Public...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 12:30

Accident fatal, la Ștefan Vodă. Un bărbat a murit pe loc/ FOTO

Accident fatal, la Ștefan Vodă. Un bărbat a murit pe loc/ FOTO

Un bărbat a murit, după ce a fost victima unui accident rutier cu implicarea a două automobile și un motocultor. Tragedia a avut loc noaptea trecută, în apropierea localității Cioburciu din raionul Ștefan Vodă.

( ) Citeşte tot articolul

Economie 16 Decembrie 2019, ora: 10:39

STATISTICI /// Exportul R. Moldova este în creștere dar spre UE este în scădere. Cei mai mulți bani vin din România

STATISTICI /// Exportul R. Moldova este în creștere dar spre UE este în scădere. Cei mai mulți bani vin din România

Biroul Naţional de Statistică informează, că exporturile de mărfuri realizate în luna octombrie 2019 s-au cifrat la 268,3 milioane dolari SUA, cu 12,4% mai mult, față de luna precedentă și cu 3,6% - comparativ cu luna octombrie 2018.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 09:12

Dodon îi sugerează lui Țurcan ce să decidă CC? ”Eventualele alegeri parlamentare anticipate ar trebui să aibă loc în baza sistemului electoral proporțional”

Dodon îi sugerează lui Țurcan ce să decidă CC? ”Eventualele alegeri parlamentare anticipate ar trebui să aibă loc în baza sistemului electoral proporțional”

Eventualele alegeri parlamentare anticipate ar trebui să aibă loc în baza sistemului electoral proporțional, susține președintele Igor Dodon.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:54

PSRM și PDM și-au împărțit între ele președinții de raioane / INFOGRAFIC

PSRM și PDM și-au împărțit între ele președinții de raioane / INFOGRAFIC

După scrutinul local general de pe 20 octombrie 2019 în toate raioanele, cu excepția unui singur, au fost aleși președinți noi.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:52

O nouă construcție în PMAN. Ce va fi pus în locul „dragonului”

O nouă construcție în PMAN. Ce va fi pus în locul „dragonului”

În locul dragonului instalat acum două zile în Piața Marii Adunări Naționale, a apărut o nouă construcție.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:21

Ce spune culoarea ochilor despre tine? Mare atenție pentru cei cu ochii verzi!

Ce spune culoarea ochilor despre tine? Mare atenție pentru cei cu ochii verzi!

Se spune că ochii sunt fereastra sufletului, însă cercetătorii arată că aceştia ne pot transmite mai mult decât atât. Culoarea ochilor ne poate spune ce afecţiuni suntem predispuşi să dezvoltăm de-a lungul vieţii. Oamenii de ştiinţă spun că în urma...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:05

A fost lansat partidul românilor din diaspora. Cum se numește și de cine este condus

A fost lansat partidul românilor din diaspora. Cum se numește și de cine este condus

Partidul diasporei a fost lansat în Marea Britanie. Este vorba despre Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), care și-a constituit prima filială din străinătate în Anglia, la Wolverhampton.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 08:01

Ce este DMT-ul, drogul folosit de fostul şef al serviciului secret al ministerului de Interne. Substanţa înlocuieşte aproape complet percepţia realităţii şi poate crea un univers alternativ şi experienţe „spirituale”

Ce este DMT-ul, drogul folosit de fostul şef al serviciului secret al ministerului de Interne. Substanţa înlocuieşte aproape complet percepţia realităţii şi poate crea un univers alternativ şi experienţe „spirituale”

Gelu Oltean, fost şef al DIPI, concubina sa şi un cetăţean britanic au fost arestaţi pentru 30 de zile în dosarul de trafic de droguri instrumentat de DIICOT Braşov. Cei trei ar fi organizat diferite reuniuni pentru consum de droguri.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:59

Sindromul bradului, o afecțiune mai puțin cunoscută care se manifestă de Crăciun

Sindromul bradului, o afecțiune mai puțin cunoscută care se manifestă de Crăciun

Odată cu apropierea sărbătorilor, în multe case își fac apariția brazii, o bucurie atât pentru cei mici, cât și pentru cei mari. În anumite cazuri, prezența bradului în casă se poate transforma într-un adevărat coșmar. Ar trebui să aducă...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:57

Crimă la Dondușeni: Un fost primar din Horodiște, ucis de un consătean

Crimă la Dondușeni: Un fost primar din Horodiște, ucis de un consătean

Un fost primar din satul Horodiște, raionul Dondușeni, a fost ucis de către un constean, în vârstă de 29 de ani. Potrivit poliției locale, crima s-a produs ieri, într-o gospodărie. Victima, în vârstă de 62 de ani, a decedat după mai multe lovituri în...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:52

Președintele Turciei amenință că închide două baze militare americane strategice

Președintele Turciei amenință că închide două baze militare americane strategice

Preşedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a ameninţat duminică, într-un interviu, că va închide, dacă este necesar, două baze militare strategice utilizate de Statele Unite în Turcia, pe fondul tensiunilor dintre Ankara şi Washington, transmit AFP şi Reuters, preluate...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:44

Tragedie la un TIR din capitală. Un minor s-a împușcat cu arma tatălui său

Tragedie la un TIR din capitală. Un minor s-a împușcat cu arma tatălui său

Un minor în vârstă de 14 ani a decedat după ce s-a împușcat cu arma tatălui său la un TIR din Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 16 Decembrie 2019, ora: 07:44

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 16 DECEMBRIE 2019. VĂRSĂTORII POT AVEA PROBLEME CU AUTORITĂȚILE

Horoscopul zilei de 16 decembrie 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 16 decembrie 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 16...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 07:33 de Natalia Hadârcă

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut

De ce doctorii moldoveni fug peste Prut Din editia print

Fiecare al treilea medic din R. Moldova se pregătește să plece în România

( ) Citeşte tot articolul

Social 16 Decembrie 2019, ora: 05:32

Soluţii simple pentru ca minorităţile să ne înveţe limba

Soluţii simple pentru ca minorităţile să ne înveţe limba Din editia print / Foto: Vitalie Sprânceană

Conştientizând că urmează să facă un an în plus, alolingvii vor avea „un stimulent concret”…  

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Decembrie 2019, ora: 04:59

FOTO/VIDEO: 16 decembrie: Revoluţia de la Timişoara începea acum 24 de ani. PRIMELE CIOCNIRI: armata bagă tancuri în stradă, zeci de morți

FOTO/VIDEO: 16 decembrie: Revoluţia de la Timişoara începea acum 24 de ani. PRIMELE CIOCNIRI: armata bagă tancuri în stradă, zeci de morți

Conform Proclamaţiei de la Timişoara revoluţia română a început în 16 decembrie 1989. Mai sînt şi alte date care au fost declarate de diferite grupuri ca început al revoluţiei: O placă comemorativă de pe clădirea bisericii reformate unde a slujit Laszlo...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Decembrie 2019, ora: 04:52

Cum îşi tocau sovieticii morţii sau studiu asupra omului viitorului

Cum îşi tocau sovieticii morţii sau studiu asupra omului viitorului

Citind un astfel de titlu, gândul ne fuge imediat la teroarea vieţii cotidiene din Uniunea Sovietică, dar noi nu vom vorbi despre aşa ceva. Nu vom discuta despre frica de OGPU sau CEKA, nici despre teroarea marcă înregistrată a NKVD-ului stalinist şi nici despre urmaşul lor,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 16 Decembrie 2019, ora: 04:14

Copiii noştri vor fi liberi? Cu ce preţ?

Copiii noştri vor fi liberi? Cu ce preţ?

Inculparea foştilor şi actualilor „tovarăşi” de suferinţă revoluţionară Iliescu-Voiculescu-Rus în procesul Revoluţiei române răscoleşte imagini şi amintiri. Ne ajută câteva televiziuni încă libere, care nu i-au transformat pe Dan Voiculescu şi...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 16 Decembrie 2019, ora: 00:55

istorie PROTESTELE administraţiei Moldovei împotriva anexării Basarabiei de către Imperiul Rus (1812 - 1815)

PROTESTELE administraţiei Moldovei împotriva anexării Basarabiei de către Imperiul Rus (1812 - 1815)

Pentru a le răspunde celor ce mai vorbesc încă despre „actul progresist al unirii Basarabiei cu Rusia”, trebuie să facem o incursiune în perioada anilor 1812-1815, adică anii când, până la Congresul de la Viena al Sfintei Alianţe, românii mai sperau...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)