Astăzi 23 Mai 2019, Joi - Ultima actualizare la 22 Mai 2019
Abonamente

Opinii & Editoriale 24 Ianuarie 2019, ora 07:49    Din editia print

Marime Font

Singură, printre străini

 „Plec pentru numai un an din țară! mi-am jurat acum șapte ani. Dar greutățile m-au tras de mânecă și să vezi că încă nu m-am întors”, îmi povestea femeia cu ochii albaștri, plini de fericire de la bun început, dar care încetișor începuseră să apună. Când, peste șapte ani, Galina Oglinda s-a întors acasă, avea obrajii îmbătrâniți de lacrimi. Se simțea părăsită. „Am patru fete, mi-a atras atenția, dar viața ne-a împrăștiat pe toate, prin diferite colțuri ale lumii”. Rostind aceste vorbe, degetele au început să-i tremure.

 Mărturisește că n-ar fi crezut vreodată că va părăsi țărișoara, dar nevoile au împins-o înainte. Și-a dorit să plece în Irlanda, unde se afla deja soțul ei, însă nu a reușit și a fost pusă în situația de a alege Italia, unde locuia fiica ei cea mai mare. Și-a găsit de lucru și a rămas acolo. Inițial, s-a gândit că va rămâne în peninsulă cel mult un an, dar socoteala de acasă nu coincide niciodată cu cea de la târg.

Suntem oaspeți în casa ei și, în timp ce ne relatează despre toate astea, ne servește cu ceai. Încercăm să ne bucurăm din priviri unul pe altul. Ia loc lângă noi și ne șoptește, ca și cum ne-ar asculta cineva: „Nu doresc nimănui să se despartă de cei dragi. A treia fiică a mea a rămas acasă cu cea mai mică. Am lăsat-o la 13 ani, la vârsta de trecere, când are nevoie cel mai mult de mamă”. Suntem de acord și dăm cu toții instantaneu din cap. Ea plânge...

„De-ai ști cât e de trist, când se naște un puradel departe de tine!”

...apoi, tremurând iarăși, soarbe din ceașcă și ne privește îndurerată. „Îmi era trist când voiam să vin acasă, zice, dar nu mai era posibil. Doar Dumnezeu știe cum a putut să mă țină pe picioare acolo, departe de familie, timp de șapte ani.”


Locuia departe de oraș și nu ieșea aproape deloc din casă. De sărbători, ciocnea paharul cu telefonul de la ureche și cu lacrimile ce i se prelingeau din ochi. Doar duminica mergea să-și viziteze fiica mai mare. Am întrebat-o dacă cineva a vizitat-o în toți acești ani și ne-a asigurat că, în acest sens, este o norocoasă: „Primii ani i-am trăit singură, dar mai târziu a venit soțul la mine. Apoi a venit să mă vadă mezina, când a împlinit 18 ani. Văzând-o după atâția ani, simțeam că nu îmi ajunge aer și plângeam amândouă... Peste un an a venit și a treia fată cu nepoata mea, care avea deja cinci ani. De-ai ști cât e de trist, când se naște un puradel departe de tine!”.

„Voiam să îngenunchez în mijlocul aeroportului”

Femeia caută un semn de înțelegere în timp ce noi bem ceai și o ascultăm cu atenție. „Nu am cuvinte să explic ce am simțit atunci când am ajuns acasă peste șapte ani, continuă ea și parcă ar vrea să ne îmbrățișeze. Mi se părea că visez și voiam să îngenunchez în mijlocul aeroportului. Copiii m-au întâlnit cu flori și am plâns împreună, sărutându-ne, ca într-un basm...”, adaugă ea cu un surâs în colțul gurii.

Căutând să destindă atmosfera, mezina, care se afla și ea la masa noastră, la ai săi 21 de ani, se apropie de fiecare și ne umple cănile deja reci. Ne simțim ca într-o familie și îi răspundem cu același zâmbet cald. Ea o mângâie pe maică-sa pe umăr și-i spune: „Te iubesc! Te iubesc pentru că te-ai întors acasă!”. Încetișor, masa noastră se transformă în pace.

„Sunt nevoită să mă întorc”

Afară cresc troienele și ceaiul e fierbinte. Nu departe e primăvara și lucrurile parcă ar trebui să se limpezească. Dar la un moment dat, Galina Oglinda ne privește pe rând sfioasă și silabisește ca un copil: „În Moldova-i greu să trăiești... Nu poți trăi cu banii de aici... Trebuie să mă întorc, nu vă supărați... Slavă Domnului că fetele-mi sunt mari și mă înțeleg...”. Apoi își drege hotărâtă glasul: „De data asta, nu voi pleca pe mulți ani, doar pe câteva luni! Sufletul meu nu mai rezistă în singurătate!”.

Brusc… ceva se întâmplă și Galina Oglinda izbucnește iarăși în lacrimi. Nu ne rămâne decât să tăcem… Ceaiul nostru rămâne fierbinte.

Un articol de: Mihaela Culcinschi Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 21:00 de George Mârzencu

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși

ISTORIE /// „Partizanii moldoveni” erau bandiți ruși Din editia print

„Grupul atacă și jefuiește populația fără milă. Din această cauză, oamenii din partea locului îi detestă ca pe niște tâlhari bețivani”, raportau sovieticii despre activitatea partizanilor 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:36

Șeful Platformei DA, Andrei Năstase, a atacat ONG-urile de media în cadrul unei emisiuni online, pentru faptul că a fost inclus în panoul „Inamicii Presei” ce a fost instalat în fața Parlamentului Republicii Moldova pe data de 3 mai 2019. Năstase a ajuns să fie...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:35

Politologul Dionis Cenușă susține că, liderii Blocului ACUM au sugerat recent că vor să organizeze proteste în masă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:06

Partidul Politic „ȘOR” este singura formațiune politică parlamentară care a început realizarea programului său electoral chiar în condițiile în care Parlamentul nu și-a început activitatea din cauza unor interese politice înguste ale altor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:05

Președintele Igor Dodon a dat un ultimatum deputaților. Șeful statului a oferit două săptămâni pentru depășirea actualei crize politice. În caz contrar, va dizolva Parlamentul ales pe 24 februarie. Declarațiile au fost făcute la un briefing de presă. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:04

Aşa-zisa şedinţă specială a Parlamentului, convocată ieri de deputaţii blocului ACUM, a fost doar un bun prilej pentru ca unii dintre aceştia să-şi facă selfie în Parlament.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 15:03

Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenskii l-a numit în calitate de șef al administrației aparatului prezidențial pe consilierul său în problemele juridice, care este și avocatul personal al oligarhului Igor Kolomoiskii, Andrei Bogdan. Ordinul a fost publicat pe site-ul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 14:34

Rusia pierde timpul în situaţia cu Transnistria şi toate acestea se pot sfârşi foarte trist, consideră analistul politic Alexandr Angheli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 10:05

Atunci când o formațiune politică face greșeli și insistă pe acestea până în pânzele albe, acestea sunt simptome îngrijorătoare și înseamnă o boală politică incurabilă care duce, inevitabil, la o moarte politică. Despre aceasta spune jurnalistul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 22 Mai 2019, ora: 09:55

Horoscopul zilei de 22 mai 2019 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 22 mai 2019 spune...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 21:59

După concedierea redacției politice a ziarului Kommersant, deținute de oligarhul rus Alișer Usmanov, articolele politice sunt scrise de Vladimir Soloviov. Ultimul dintre acestea vizează învestirea oficială a noului președinte al Ucrainei Vladimir Zelenski și a provocat reacții...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:13

Așa-zisa ședință specială a Parlamentului, convocată astăzi de deputații blocului politic ACUM este un spectacol de prost gust, montat de Andrei Năstase și Maia Sandu. Este reacția deputatului PSRM Grigore Novac, publicată pe Facebook.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:12

Orice funcționar trebuie să fie verificat pentru confirmarea legalității veniturilor și provenienței proprietăților. Iar dacă nu va putea să justifice legalitatea lor – să dea socoteală în fața legii. Astfel a comentat liderul PAS, Maia Sandu, demersul democratului Sergiu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 17:08

 În cadrul primei conferințe de FinTech din Moldova, care a avut loc pe 17 mai 2019 la Chișinău, a fost lansată oficial opțiunea de investiții pe Fagura.com, o platformă inovatoare care permite oamenilor să se împrumute sau să investească bani fără ajutorul băncilor...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 16:10

Bloggerul Corneliu Gandrabur speră că autoritățile germane, dar și Fiscul din Moldova vor furniza informații privind veniturile reale ale liderului PPDA Andrei Năstase, dar și impozitele plătite de acesta și colegii săi din blocul politic ACUM. O interpelare în acest sens a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 15:20

Lucrările de renovare a Arenei Chișinău sunt în toi. Astăzi, fostul președinte al Parlamentului și vicepreședintele PDM, Andrian Candu a mers la fața locului pentru a vedea la ce stare sunt lucrările.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 14:25

Aproape 12 miliarde de ruble, echivalentul a 186 milioane de dolari SUA, au fost găsite în casele angajaţilor Serviciului Federal de Securitate (FSB) din Rusia, care au fost reţinuţi pentru corupţie. Este vorba despre Kiril Cerkalin, care activa în cadrul departamentului pentru...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 13:15

Partidul Democrat a adoptat o poziție rațională și înțeleaptă în ultima perioadă, în comparație cu celelalte partide parlamentare. Este opinia politologului Zurab Todua, exprimată în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVC 21.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:42

O echipă de cercetători a reuşit să rescrie codul genetic al unui organism de la zero. Primele organisme create prin această metodă sunt câteva bacterii de E. coli.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:41

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinţii Constantin şi Elena, tradiţii şi superstiţii. Ce nu e bine să faceţi în această zi

Sfinții împărați Constantin și Elena sunt sărbătoriți luni, 21 mai, de către creștini. De numele acestor sfinţi, primii împăraţi creştini,sunt legate multe tradiţii.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:38

Între așa-zișii jurnaliști sau experți din presa occidentală, care sunt plătiți de Fundația Soros pentru a denigra PDM și pe liderul formațiunii, Vlad Plahotniuc, figurează personaje care l-au servit cu dedicație pe fostul premier Vlad Filat, condamnat pentru corupție și...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:17

Partidul Politic “ȘOR” a finisat lucrările de iluminare stradală a satului Cișmea, raionul Orhei, una din cele 104 localități unde formațiunea a câștigat alegerile parlamentare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 12:14

Partidul Socialiștilor a respins invitația PAS-DA la ședința Parlamentului, preconizată pentru zilele de 21 și 22 mai. În opinia socialiștilor, propunerea blocului ACUM esteb populistă și nu merită să fie luată în considerare.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 21 Mai 2019, ora: 11:26

Cel de-al 73-lea episod - care a fost totodată ultimul - al serialului "Game of Thrones", difuzat duminică seară în Statele Unite, a doborât recordul de audienţă al postului HBO, care a difuzat această producţie începând din 2011, după ce 19,3 milioane de telespectatori americani au...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)