Moldova

Sportivii moldoveni strâng medalii în Cipru

Tinerii halterofili din R. Moldova s-au impus şi pe insula cipriotă cu un rezultat excepţional. În categoria de 69 kg pentru juniori, sportivul moldovean Sergiu Cechir în vârstă de 20 de ani a ocupat locul trei în clasamentul general cu un rezultat de 296 de kg. La stilul smuls el a obţinut medalia de bronz cu un total ridicat de 161 kg. Sportivul nu s-a mulţumit însă doar cu acest rezultat şi a reuşit să ajungă pe locul trei şi la stil aruncat cu un total de 135 kg.

Al doilea halterofil moldovean care şi-a întrecut concurenţii în competiţie a fost Alexandru Şpac. La cei 21 de ani ai săi el a reuşit a obţină argintul la categoria tineret Under-23 cu un rezultat general de 313 kg. Cele 170 kg smulse şi 143 kg ridicate la stil aruncat i-au asigurat locul doi pe podiumul premianţilor la Campionatul European.

În zilele următoare vor evolua Anatolie Ciricu (94 kg), Andrian Zbirnea (94 kg) şi Natalia Priscepa (69 kg).