Astăzi 19 Noiembrie 2018, Luni - Ultima actualizare la 18 Noiembrie 2018
Abonamente

Comentariu 16 Martie 2014, ora 08:05    Din editia print

Marime Font

Ţara în care curge lapte şi miere

Nu e o noutate. Suntem săraci lipiţi pământului. Cea mai săracă ţară din Europa.  

Cu oligarhii noştri, cu cele mai scumpe maşini din lume pe străzile oraşelor noastre. Cu apartamente pe patru roţi. Cu vile, procurori bogaţi, copii bătuţi şi violaţi, bătrâni în stradă, pensii mizerabile, doctori săraci, profesori înfometaţi. Moldova – pe scurt. Şi ca în junglă, fiecare trage frişca pe turta lui.

Bogaţii Moldovei au bani nedeclaraţi, case nedeclarate, venituri nedeclarate. Şi deci neimpozitate. Din cauza asta puşculiţa statului e goală. Că degeaba plătesc eu impozit dintr-un venit de 2000 de lei, dacă cei care fac miliarde, nu plătesc procentul pentru stat. Când iei zeciuială de la săraci, ce poţi să faci? Gaură la buget.


Aşa că oricât de mult mi-aş dori să se mărească salariile profesorilor, acest lucru nu se va întâmpla. Fiindcă şi să vrea cineva să dea, n-are de unde. Vorba aia: de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere. În Moldova e ca la loto. Punem toţi câte o capică, până se adună un sac. Din sacul ăla un oligarh fură trei sferturi, iar un sfert e câştigat de un contribuitor. Şi ce câştigă contribuitorul? Ce pierd ceilalţi. Capicile.

Aşa că, după acest mecanism, m-am tot întrebat de unde au avut „ai noştri” bani ca să mărească salariile judecătorilor şi procurorilor? De unde s-au adunat capicile. Fiindcă, vedeţi bine, puşculiţa statului e goală. Dar cum peste toate vine lumina când soarele răsare, iată că a venit şi răspunsul: de la copilaşi! Au luat cotă parte din banii copiilor. Şi cui i-au dat? Judecătorilor.

Dacă s-a trâmbiţat mărirea salariilor celor dintâi, a trecut o vreme să înţelegem de unde s-a tăiat. Din indemnizaţiile mămicilor. Care şi aşa sunt mizerabil de mici. Şi ca să fie totul ca la carte, s-a stabilit: gravidele nu au voie în concediu medical că pierd din bani. Doar sarcina nu e boală, nu-i aşa? Şi, da, nici prea multe naşteri să nu încurajăm că şi aşa nu sunt locuri în grădiniţe. Dacă te grăbeşti să faci al doilea copil, ţi se ia 70% din indemnizaţia pentru el. Ce-i drept, un copil poate purta aceeaşi bluză pe care a purtat-o fratele lui mai mare, dar parcă nu poate să bea acelaşi lapte băut de fratele mai mare.

Şi atunci cu ce îl creştem? Vă spun eu: cu lapte „de la” Italia, fiindcă şi aşa e la modă astăzi pe la televiziunile autohtone să ni se flendure imagini cu Italia, cu doamne de-ale noastre în Italia, cu iubiţii dumnealor din Italia. Gata cu America şi Germania. Ce Japonia, ce Elveţia? Nu ţările care sunt fără discuţie un etalon chiar şi pentru italieni. Visul moldovenilor e la Râm. Şi copiii moldovenilor vor fi hrăniţi de la Râm. Şi televiziunile ne toarnă în urechi: Râm, Râm, Râm.

Însă aruncaţi în casele bunicilor – copiii noştri visează, nu la laptele din Italia, ci la mamele lor din Italia. Iar noi (de fapt noi – eu şi dvs. iubite cititor – nu!) dăm banii copiilor pentru majorarea salariilor judecătorilor şi facem reportaje, multe şi stupide, cu „la noi aşa de rău e, la italieni atât de bine”! Nu la alţii, nu la elveţieni. La italieni! Chiar mai mult: ia uitaţi, iubiţi telespectatori, că femeile noastre din Italia nu spală vase! Da, poate nu mă credeţi, voi cei de la sate care prindeţi doar două posturi TV, dar a fost şi o astfel de ştire.

Un articol de: Moni Stănilă Contactează autorul
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 15:34

Președintele Parlamentului, Andrian Candu, care este și ambasador al siguranței rutiere, îndeamnă cetățenii R. Moldova să respecte regulile circulației rutiere. 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 12:47

Mitingul anunțat cu pompă de PSRM a reunit mai puțin de 10 mii de oameni. Potrivit unor estimări, la evenimentul anunțat de socialiști drept ”mitingul majorității naționale” au venit în jur de opt mii de persoane.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 10:43

Raportul comisiei care a anchetat implicarea fundaţiei "Open Dialog", condusă de Ludmila Kozlovska, în politica internă şi finanţarea unor partide din Moldova, va fi transmis instituţiilor europene şi agenţiilor străine specializate, pentru investigaţii. Anunţul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 18 Noiembrie 2018, ora: 09:36 de Mariana S. Țăranu

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...”

Poem din timpul foametei organizate: „Fără Moscova noi n-am avea lumină,/ Fără Moscova nici gândul n-ar fi gând...” Din editia print

În Ucraina, fiecare a patra sâmbătă a lunii noiembrie este Ziua oficială de comemorare a victimelor Holodomorului și represiunilor politice. În memoria celor care au fost omorâți de către ocupanții sovietici, au fost ridicare monumente și oamenii depun aici flori,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:34

 Vânzările de autoturisme Dacia au înregistrat în octombrie un avans de 7,8% în Europa, iar cota de piaţă a producătorului de automobile a urcat la 3,4%, de la 2,9% în perioada similară din 2017, conform statisticilor Asociaţiei Constructorilor Europeni de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:18

E haos pe şoselele din Franţa! Cel puţin o persoană a murit şi peste 100 au fost rănite în timpul protestului "Vestelor Galbene". Oamenii sunt nemulţumiţi de creşterea taxelor la carburanţi şi îi cer demisia preşedintelui Emmanuel Macron. Aproape 2.000 de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 09:04

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim!

CÂNTECUL FOAMETEI: Marelui STALIN, mulțămim! Din editia print

În timp ce părinții și buneii noștri mureau de foame, poeții Moldovei sovietice au scris o scrisoare de mulțumire în versuri dictatorului Stalin.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 18 Noiembrie 2018, ora: 08:50

 Sfârşit cumplit pentru un tânăr din judeţul Botoşani, care duminică ar fi împlinit 20 de ani. Maşina pe care o conducea a ieşit de pe şosea, şi după un impact puternic a luat foc.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 18 Noiembrie 2018, ora: 08:46

 O zi reuşită. O să dăm dovadă de flexibilitate şi dacă apar situaţii noi faţă de programul pe care ni l-am făcut o să ne pliem pe cerinţele prezentului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 21:06

De la ora 18, toate blocurile din sectorul Râșcani, care au rămas în frig din cauza unei defecțiuni la rețea, vor fi reconectate la sursa de încălzire. Termoelectrica anunță că din totalul de 271 de blocuri afectate, peste 100 au fost deja rebranșate la o altă linie,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 15:18

PPDA a beneficiar de cel puțin 2000 de dolari din partea unei companii prin care era finanțată Fundația Open Dialog a Ludmilei Kozlovska. Acest lucru rezultă din partea secretă a raportului prezentat ieri în Parlament de către comisia care a investigat legăturile dintre Kozlovska...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:26

Guvernarea de la Chişinău a reuşit să probeze un caz de spionaj şi imixtiune în treburile interne ale ţării cum nu a mai făcut-o până în prezent. De această părere sunt mai mulţi analişti politici, care au comentat raportul Parlamentului privind conexiunea...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 14:24

Rusia a redirecţionat o parte din forţele sale navale din apropierea Crimeei ocupate spre un avanpost în Marea Azov, a declarat vineri consilierul şefului Serviciului pentru frontiera de stat a Ucrainei, Oleg Slobodian, citat de agenţia de presă ucraineană Unian.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 13:36

Potrivit unor studii recente, un aliment pe care şi tu îl consumi în fiecare zi este vinovat de răspândirea cancerului în tot corpul, potrivit realitatea.net. Consumul excesiv de zahăr intoxică celulele şi favorizează formarea tumorilor canceroase, arată studiile...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:34

Serviciul Federal de Securitate (FSB) din Rusia a încercat să obțină acces la baza de date a centrului de vize TLScontact, care oferă servicii de procesare a aplicatiilor de vize pentru țările Schengen și Regatului Unit, se arată în ancheta grupului Bellingcat și publicatia...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 13:32

Liderul PPDA, Andrei Năstase, a declarat, în cadrul unei emisiuni la postul de televiziune TVR Moldova, că agitaţia electorală în ziua alegerilor este un pericol pentru procesul electoral. Opinia lui Năstase a fost exprimată după ce Parlamentul a votat în prima lectură...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:59

Sancțiunile impuse de SUA și UE împotriva Rusiei în 2014 au redus economia Rusiei cu 6%, a estimat Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 12:55

Formarea unui bloc electoral din mai multe partide de opoziţie a devenit imposibilă din cauza atitudinii totalitare a liderei PAS, Maia Sandu. Părerea aparţine vicepreşedintelui “Partidului Nostru”, Dmitri Ciubaşenko, şi a fost formulată în cadrul unei emisiuni la postul...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:21

Inspectoratul Național de Patrulare informează că starea traficului rutier pe drumurile din țară poate fi îngreunată din cauza precipitațiilor sub formă de ninsoare în unele regiuni din țară. În momentul de față, circulația se desfășoară în regim normal,...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 09:15

Submarinul San Juan, pe care Argentina l-a anunțat dispărut în urmă cu un an, a fost identificat pe fundul Oceanului Atlantic. În momentul dispariției, 44 de oameni erau la bordul său.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:52

Un nou cutremur s-a produs vineri la ora 16.53, în zona seismică Vrancea, județul Buzău. Seismul a avut magnitudinea de 2.7 pe scara Righter și s-a produs la adâncimea de 143 kilometri .

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:45

În Spania, o femeie a primit un an şi trei luni de închisoare pentru că şi-a spionat soţul umblându-i în telefon. Fără ştirea lui, femeia a accesat conţinutul telefonului său mobil ca să-şi confirme bănuielile că are o amantă.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 17 Noiembrie 2018, ora: 08:41

Usturoiul este folosit pentru prevenirea bolilor cronice și tratarea răcelilor. Vezi ce se întâmplă când îl ții în gură timp de 30 de minute.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 17 Noiembrie 2018, ora: 08:38

Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare Citeşte întreaga ştire: Silvio Berlusconi este implicat într-un nou dosar de prostituție. A fost pus sub acuzare

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)