Sport

Tenismanul Radu Albot s-a calificat în premieră pe tabloul principal al unui turneu de Grand Slam

El a acces în faza respectivă a competiției după trei victorii repurtate în calificări. Ultimul adversar învins a fost astăzi Andrei Golubev (Kazahstan), numărul 209 mondial. Radu Albot l-a devansat în două seturi (6-0, 7-6 (1).

Anterior, moldoveanul i-a întrecut în două seturi (6-1, 7-5) pe jucătorul suedez Christian Lindell, locul 266 în clasamentul mondial și pe Pere Riba (Spania), locul 221, (6-3, 6-3). Jucătorul moldovean ocupa la începutul acestei săptămîni locul 140 în topul mondial.

Radu Albot a urcat în 2015, în premieră, în Top-100 mondial la individual. Cea mai bună poziționare a sa în acest clasament a fost locul 85. El este cel mai bun tenisman moldovean din toate timpurile. A cîștigat în cariera sa 14 turnee Futures și unul Challenger la individual și 15 la dublu.