Astăzi 4 Iunie 2020, Joi - Ultima actualizare la 3 Iunie 2020
Abonamente

Interviu 15 Octombrie 2013, ora 08:00    Din editia print

TURISMUL ÎN MOLDOVA: O noapte la Orheiul Vechi costă mai mult decât una la Paris

Marime Font

Momente jenante și oameni care apreciază costul camerei în funcție de naționalitatea turistului. Administratori care nu cunosc limba engleză și prostituate. Acestea sunt doar câteva din momentele care i-au rămas întipărite în minte unui turist străin, după călătoria pe meleagul moldav.

Recent, Republica Moldova și-a prezentat sloganul turistic. În acest mod, statul încearcă să atragă turiști străini în țară. Însă mai puțin se ține cont de condițiile de cazare pe care le oferă moldovenii. Dacă acestea sunt bune, prețurile sunt exagerat de mari, iar dacă costurile sunt mai mici, condițiile sunt proaste. Despre cazare și ospitalitatea moldovenilor am discutat cu Daniel Adam, un tânăr originar din orașul Wrocław, care a vizitat până acum peste 30 de țări, printre care și Moldova.

Loading...


- De ce ați decis să vizitați Republica Moldova?
- Mai demult îmi doream să ajung în Moldova. Știam că este o țară săracă, dar care are locuri foarte frumoase, unde aș putea face multe fotografii minunate. Oportunitatea de a ajunge aici mi-a oferit-o un fost coleg de grupă, care și-a făcut studiile în Polonia. El m-a invitat în ospeție și eu am acceptat.

- Acum, după ce ați vizitat țara noastră, ce părere v-ați creat?
- Când am ajuns pentru prima dată în Chișinău, am înțeles că nu este nici pe departe țara pe care mi-am imaginat-o. Am văzut multe mașini de lux, magazine scumpe, centre de distracții și, evident, hotelul, care era foarte scump. Atunci am înțeles că țara nu este atât de săracă cum se vorbește peste hotare. Însă după ce am reușit să vizitez mai multe locuri pitorești, mănăstiri, centre istorice și sate, am înțeles că unii trăiesc foarte bogat, în timp ce alții - în mizerie.

Prin sate, oamenii lucrau în câmp la peste 35 grade de căldură, iar în oraș restaurantele erau pline. Am observat că la voi unii oameni știu să se distreze. În alte zone ale țării condițiile erau ca în Polonia pe timp de război, trebuia să împart o cameră cu 2-3 persoane străine sau să omor gândaci jumătate de noapte.

- Povestiți-mi mai multe detalii despre condițiile de cazare …
- În Chișinău am stat într-un hotel de patru stele, unde am plătit câte 115 euro noaptea. Respectiv, condițiile au fost destul de bune. La un moment dat, cineva m-a întrebat dacă n-aș dori să mă distrez cu câteva fete. Am auzit că mulți turiști vin aici pentru fete, dar nu m-am gândit că totul este atât de liber.

La Orheiul Vechi am avut parte de mai multe momente jenante. Am trăit într-o pensiune unde mai erau câțiva turiști și aveam un singur duș la patru camere. Noaptea nu puteai dormi pentru că erau mulți țânțari și, respectiv, a doua zi nu aveai mare plăcere de la plimbări. Pentru asemenea condiții am plătit 75 de euro pentru o noapte – nici în Paris n-am plătit atât.

La Mănăstirea Saharna am stat două zile la o casă din satul din apropiere. Le-am plătit stăpânilor 40 de euro și erau foarte bucuroși. Condițiile erau modeste, dar mi-a plăcut mult. La Mănăstirea Japca era un hotel pe teritoriu și m-am cazat acolo, pentru 200 de lei noaptea am mâncat și am admirat locurile frumoase din zonă. De condițiile de la Vadul lui Vodă sunt cel mai dezamăgit. Pentru 1500 de lei n-am avut nici apă caldă și am fost înțepat de țânțari din cap până-n picioare.

- Totuși, cu ce impresii ați rămas după această experiență?
- Cu siguranță, Republica Moldova este o țară foarte frumoasă. Am văzut multe locuri minunate. Dacă în Chișinău m-au impresionat mult muzeele și natura care face orașul deosebit de toate celelalte capitale europene, atunci la Orheiul Vechi am rămas impresionat de priveliștea pe care am avut onoarea să o imortalizez în fotografii. Mi-au plăcut mult satele mici care se întrezăreau printre dealuri și râulețul care dă viață locului.

La mănăstiri am rămas impresionat de arhitectura acestora, dar și de gospodăriile care le înconjoară. La fel, acestea sunt pe malul râului Nistru care oferă imaginii o mai mare expresivitate. Am rămas impresionat de beciurile de la Cricova. Acestea formează o adevărată lume subterană. Am degustat câteva feluri de vin și m-am convins că nu degeaba în Polonia vinul moldovenesc se numără printre cele mai bune. Plaja de la Vadul lui Vodă m-a dezamăgit, apa era foarte murdară și zona era neîngrijită.

- Recent Republica Moldova și-a ales sloganul turistic „Ospitalitate. Tradiţie. Mister”. Cum vi se pare acesta?
- Cred că este un titlu bun, original și reprezentativ. Ospitalitate și tradiție am observat în fiecare zonă pe care am vizitat-o, dar am avut parte de mai puțin mister. Chiar dacă n-am mai văzut aceste locuri mai înainte, nu cred că noțiunea de mister le caracterizează, însă, cu siguranță, moldovenii știu mai bine ce au ales. Cred că dacă turiștii străini vor auzi acest slogan la televizor în mod sigur vor fi tentați să viziteze țara.

- Cum credeți, ce ar trebui să schimbe autoritățile pentru a atrage cât mai mulți turiști străini?
- În primul rând, este important ca toate costurile de cazare să fie coordonate de cineva. La fel, nu trebuie să se stabilească costul camerei în funcție de naționalitatea turistului, pentru că am înțeles că în unele locuri de la mine au luat mai mulți bani decât de la alți turiști.

Am observat că nu toți administratorii vorbesc limba engleză, ceea ce face dificilă comunicarea cu un străin, de aceea este important să fie angajate persoane care cunosc mai multe limbi străine. Este evident că turismul din Moldova mai are multe de învățat, însă începutul este promițător.

Un articol de: Dorin Galben Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 3 Iunie 2020, ora: 17:49

România: Doar 152 de noi cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus confirmate

România: Doar 152 de noi cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus confirmate Foto: București

Alte 152 de noi cazuri de îmbolnăvire cu coronavirus au fost confirmate în ultimele 24 de ore.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iunie 2020, ora: 17:41

PANDEMIE ÎN MOLDOVA! Încă un mort și 247 de cazuri noi de infectare cu COVID-19

PANDEMIE ÎN MOLDOVA! Încă un mort și 247 de cazuri noi de infectare cu COVID-19

Sunt confirmate 247 de cazuri noi de infectare cu COVID-19, dintre care 11 în raioanele din est. O persoană a decedat din cauza infectării.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 3 Iunie 2020, ora: 15:50

Piața Centrală ar putea să se închidă. Chicu: „Majoritatea cetățenilor nu respectă regulile ANSP”

Piața Centrală ar putea să se închidă. Chicu: „Majoritatea cetățenilor nu respectă regulile ANSP”

Premierul Ion Chicu a cerut în cadrul deschiderii ședinței Guvernului de astăzi, 3 iunie, elaborarea proiectului de lege privind închiderea Pieței Centrale, deoarece oamenii nu respectă regulile impuse de ANSP cu privire la situația epidemiologică din țară.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iunie 2020, ora: 12:54

Octavian Țîcu propune deputaților un PACT ANTI-DODON

Octavian Țîcu propune deputaților un PACT ANTI-DODON

Apel către forțele anti-Dodon din Parlament:

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iunie 2020, ora: 12:45

ÎNCOTRO? O explozie „controlată” a avut loc în FAȚA clădirii MAI din Chișinău / VIDEO. În pachetul care a fost detonat era un ceas și un buchet de flori

ÎNCOTRO? O explozie „controlată” a avut loc în FAȚA clădirii MAI din Chișinău / VIDEO. În pachetul care a fost detonat era un ceas și un buchet de flori

O explozie a avut loc în fața Ministerului de Interne. Se pare că a fost una controlată, întrucât geniștii au atenționat momentul.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Liber 3 Iunie 2020, ora: 12:35

Finalistul din a doua ediție a jocului „Bani la greu” a câștigat 118 000 de lei în 10 minute

Finalistul din a doua ediție a jocului „Bani la greu” a câștigat 118 000 de lei în 10 minute

Să deveniți mai bogați cu 118 000 de lei în doar câteva minute e posibil cu Loteria Națională. Pentru aceasta trebuie să vă mobilizați norocul și să înregistrați bilete cu ”Participare la tragere la sorți pentru Jocurile TV”! De acest lucru s-a convins...

( ) Citeşte tot articolul

Criza 3 Iunie 2020, ora: 12:28

OMS: Industria tutunului cheltuiește anual 8 miliarde de dolari pentru marketing și publicitate. Produsele din tutun ucid în fiecare an peste 8 milioane de oameni

OMS: Industria tutunului cheltuiește anual 8 miliarde de dolari pentru marketing și publicitate. Produsele din tutun ucid în fiecare an peste 8 milioane de oameni

​Produsele din tutun ucid peste 8 milioane de oameni în fiecare an, iar peste un milion dintre aceștia mor din cauza expunerii la fumatul pasiv, arată Organizația Mondială a Sănătății. "Industria tutunului și cele asociate acesteia trebuie să găsească în...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 3 Iunie 2020, ora: 12:23

Zodia care trece prin foc și sabie. Necazurile se țin scai

Zodia care trece prin foc și sabie. Necazurile se țin scai

 Berbec Careul dintre Soare și Marte te va provoca să pierzi energie într-un mod neproductiv.  Taur Partenerul este foarte melancolic și insistă să îți spună regretele sale. Tu ai nevoie să fii prezent.

( ) Citeşte tot articolul

Culinar.md 3 Iunie 2020, ora: 12:17

Așa faci cel mai bun peşte la cuptor. Ingredientul care face diferenţa

Așa faci cel mai bun peşte la cuptor. Ingredientul care face diferenţa

 Gătit în folie de aluminiu, peştele îşi intensifică aroma. Vinul alb şi roşiile cherry, cărnoase şi suculente, înnobilează carnea. O reţetă Jamie Oliver, care nu mai are nevoie de nicio prezentare.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 3 Iunie 2020, ora: 11:48

Tânăr de 30 ani lovit MORTAL de tren. Cum s-a petrecut tragedia

Tânăr de 30 ani lovit MORTAL de tren. Cum s-a petrecut tragedia

Tragedia a avut loc noaptea trecută, în jurul orei 02:20, în proximitatea stației de tren din localitatea Ghidighici, municipiul Chișinău.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 3 Iunie 2020, ora: 11:43

FOTO / Explozie într-o casă din Orhei. O femei de 56 de ani a MURIT

FOTO / Explozie într-o casă din Orhei. O femei de 56 de ani a MURIT

În dimineața zilei de 3 iunie angajații Inspectoratului General pentru Situații de Urgență al MAI au fost solicitați pentru a interveni în urma unei deflagrații care a avut loc într-o gospodărie din localitatea Pohrebeni, raionul Orhei.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iunie 2020, ora: 11:40

Din 15 iunie am putea merge în România FĂRĂ SĂ STĂM 14 zile în carantină

Din 15 iunie am putea merge în România FĂRĂ SĂ STĂM 14 zile în carantină Foto: București

Veste bună pentru românii care şi-au făcut planuri de vacanţă în Grecia sau Bulgaria anul acesta.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iunie 2020, ora: 09:49

Un fost ziarist de la Sputnik Moldova denunță cenzura practicată de oficiosul propagandei ruse

Un fost ziarist de la Sputnik Moldova denunță cenzura practicată de oficiosul propagandei ruse

Sputnik Moldova, finanțată de guvernul rus și devenită un instrument al propagandei mediatice oficiale, ar avea o listă cu persoane „indezirabile” pentru apariția în textele publicate pe site sau în emisiunile difuzate de postul lor de radio, acuză un ziarist...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 3 Iunie 2020, ora: 08:54

Prognoza METEO pentru 7 zile / FOTO

Prognoza METEO pentru 7 zile / FOTO

 Meteorologii anunță pentru astăzi ploi calme doar în regiunea de nord. În centru și sud vremea va fi însorită, cu cer parțial acoperit de nori.

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 3 Iunie 2020, ora: 08:34

Un tren pe ruta Bălți-Ocnița a luat foc din mers / VIDEO

Un tren pe ruta Bălți-Ocnița a luat foc din mers / VIDEO

 Un nou incendiu pe calea ferată. Trenul Ocniţa-Bălţi a luat foc, ieri, pe sectorul Tîrnova-Dondușeni. Potrivit unui comunicat al CFM, ajutorul mașinistului a observat fum în cabina din spate a trenului.

( ) Citeşte tot articolul

Ultima oră 3 Iunie 2020, ora: 08:28

Unul dintre vicepretorii sectorului Buiucani al capitalei a fost testat ieri cu COVID-19

Unul dintre vicepretorii sectorului Buiucani al capitalei a fost testat ieri cu COVID-19

 Unul dintre vicepretorii sectorului Buiucani al capitalei a fost testat ieri cu COVID-19. Anunțul a fost făcut de primarul Ion Ceban, pe 3 iunie. Într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook, edilul a precizat că pretura sectorului Buiucani a intrat în carantină.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 3 Iunie 2020, ora: 08:27

Cutremur fără precedent în Europa! Anunțul făcut de Franța, a doua mare economie de pe continent

Cutremur fără precedent în Europa! Anunțul făcut de Franța, a doua mare economie de pe continent

Ministrul francez al Economiei şi Finanţelor a anunţat luni că Guvernul de la Paris mizează în prezent pe o contracţie de 11% a Produsului Intern Brut în acest an, faţă de un recul de 8% cât estima anterior.

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 3 Iunie 2020, ora: 08:18

Horoscopul zilei de azi, MIERCURI 3 IUNIE 2020. Gândește bine ce vrei!

Horoscopul zilei de azi, MIERCURI 3 IUNIE 2020. Gândește bine ce vrei!

 Soarele in Gemeni si Venus retrograd fac o conjunctie de zile mari. Intereseaza-te de ceva nou: poate un nou look, un nou stil, o noua conceptie. Simti nevoia de ceva proaspat. Chiar daca Mercur incepe sa incetineasca si sa se pregatesca de retrogradarea din 18 iunie, Marte vrea mai multa...

( ) Citeşte tot articolul

Istorie 3 Iunie 2020, ora: 07:42

Implicarea Armatei a 14-a a Federației Ruse în războiul ruso-moldovenesc din 1992

Implicarea Armatei a 14-a a Federației Ruse în războiul ruso-moldovenesc din 1992

Colapsul Uniunii Sovietice, dincolo de implozia imperiului comunist, a creat o serie de probleme tuturor statelor ex-sovietice, una dintre cele mai stringente devenind cea a existenţei, în teritoriul acestora, a unui contingent uriaş de forţe armate ale unei formaţiuni statale noi...

( ) Citeşte tot articolul

Timpul Local 3 Iunie 2020, ora: 07:25

ULTIMA ORĂ /// 60 de cazuri confirmate de COVID-19 în comuna Trușeni

ULTIMA ORĂ /// 60 de cazuri confirmate de COVID-19 în comuna Trușeni

Primăria comunei Trușeni anunță că în total 60 persoane s-au infectat, 0 cazuri suspecte, 15 se află în carantină, 113 sunt monitorizate la domiciliu și 39 sunt tratate!

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)