Victorie pentru Simona Halep în turul doi al turneului de la Praga

Simona Halep, numărul 2 mondial, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Praga, după ce a trecut, joi, cu scorul de 3-6, 7-5, 6-2, de jucătoarea cehă Barbora Krejcikova, locul 118 WTA.

Simona Halep nu a avut un meci ușor cu jucătoarea de pe locul 118 WTA, care a luptat în primele două seturi pentru fiecare minge.

Jucătoarea română a pierdut primul set, cu scorul 3-6, dar a revenit în setul al doilea, pe care și l-a adjudecat cu 7-5, după ce fusese egalată de mai multe ori de adversara sa.

La finalul setului al doilea, Simona Halep a avut nevoie de un time-out medical, ea acuzând probleme la ceafă şi la umeri.

În setul trei, Halep s-a impus, destul de rapid, cu 6-2.

Halep va juca în sferturile de finală ale turneului cu poloneza Magdalena Frech, locul 174 WTA.

Premiul pentru sferturile de finală este de 5.000 de dolari şi 60 de puncte.

Pentru Halep este primul turneu de după întreruperea circuitului feminin cauzată de pandemia de coronavirus. Anterior, Halep a evoluat ultima dată la 22 februarie, când a învins-o în finala turneului de la Dubai pe Elena Ribakina din Kazahstan, scor 3-6, 6-3, 7-6 (7/5).