Fotbal

Victorii româneşti în Europa League/toate rezultatele de miercuri

Românii erau consideraţi drept favoriţi, gruparea finlandeză încheind pe locul 9 sezonul trecut în campionatul intern, intrând în Europa datorită premiului Fair-Play, acordat de UEFA.

Bănăţenii au debutat fulminant şi în minutul 8 au ratat o mare ocazie de a înscrie prin Goga, şutul atacantului echipei antrenate de Vladimir Petrovic, lovind bara. Câteva momente de atac ale finlandezilor s-au pierdut printre ocaziile alb-violeţilor, care după o nouă mare ratare a lui Mera, din minutul 27, au deschis scorul prin Tameş, acesta reluând din careu în plasa lui Kuismala peste şase minute, la capătul unei acţiuni confuze a timişorenilor.

Avantajul timişorean a fost anulat după doar 5 minute în repriza secunda, Ricketts restabilind egalitatea după o eroare copilărească a lui Pantilimon, care a scăpat un balon uşor în careul bănăţean. Gazdele nu renunţă şi continuă să atace, irosind alte doua şanse prin Ricketts şi Okkonen. Nici timişorenii nu se lasă mai prejos, Magera fiind aproape să aducă victoria "alb-violeţilor" cu doua şuturi care au trecut puţin pe lângă poarta lui Kuismala. Debutanul Axente aduce bucuria în tabăra românilor, cu un gol marcat cu un şut la colţul lung în minutul 75, gol sinonim practic cu o calificare în turul următor al competiţiei.

Într-un alt meci, echipa Dinamo Bucureşti, formaţie care a eliminat pe Olimpia Bălţi din etapa a doua preliminară a turneului, a obţinu o victorie muncită în faţa croaţilor de la Hajduk Split, scor 3-1 (2-0).

Andrei Cristea a deschis scorul din lovitură de la 11 metri în minutul 5, pentru ca argentinianul Garat să majoreze avantajul echipei lui Ioan Andone în minutul 40.

Croaţii au revenit în joc prin reuşita lui Tomasov din minutul 64, dar avantajul oaspeţilor a fost tăiat după doar şase minute de golul spectaculos marcat de Kone.

Putea fi chiar 3-2 sau 4-1 în finalul partidei, ambele echipe ratând ocazii monumentale.

S-a terminat în cele din urmă 3-1, un rezultat bun pentru Dinamo în perspectiva returului programat la Split peste doar o săptămână.