Astăzi 26 Februarie 2020, Miercuri - Ultima actualizare la ora 11:18
Abonamente

Actualitate 25 Martie 2019, ora 08:50    Din editia print

Vladimir Beșleagă: „Cred că moartea se teme de mine, pentru că am murit de trei ori”

Marime Font

Scriitorul Vladimir Beșleagă ne-a relatat despre regretele și realizările sale, precum și de ce nu a reușit să învețe la Harvard

Prozatorul ne-a dat întâlnire la Muzeul Naţional de Literatură „Mihail Kogălniceanu” din incinta Uniunii Scriitorilor. Discret și cu bun-simț, și-a cerut permisiunea de la angajații instituției pentru a sta de vorbă cu noi în acea sală. După ce s-a așezat comod, a scos din geantă un reportofon, care încă înregistrează pe casete, și a început să-și depene amintirile. „Copilăria mea a fost și frumoasă și tristă, pentru că părinții mei s-au despărțit timpuriu, pe când aveam vreo patru ani, și pe urmă au conviețuit, fiind divorțați”, așa încep confesiunile lui Vladimir Beșleagă.

De atunci, micul Vladimir a asistat la fel de fel de conflicte între părinții săi și, de fiecare dată, lua partea mamei. O amintire însă i-a marcat copilăria și-i provoacă fiori până astăzi. „Odată tatăl meu, fiind un pic chefliu, a încercat s-o împuște pe mama. Dar când a luat arma, eu m-am agățat de poala lui și am început să strig: „Nu o împușca pe mama!”. El nu s-a uitat la mine și a tras un foc în aer”, a adăugat scriitorul.

Loading...


Dar cea mai frumoasă amintire a copilăriei sale, recunoaște el, a fost descoperirea lumii miraculoase a cărții: „Maica mea, care nu făcuse școală, dar deprinsese de la frați lectura, m-a învățat să citesc în grafie chirilică, latină și scrisul bisericesc. Lectura a fost o modalitate de a ieși din cadrul îngust al familiei, al comunității rurale și de a descoperi lumea cea mare”. Vladimir Beșleagă este convins că un scriitor se naște dintr-un cititor, or, anume așa și-a descoperit el vocația. „Dacă ești un cititor pasionat, involuntar apare necesitatea de-a încerca să scrii și tu. Metaforic vorbind, eu am citit foarte mult, iar atunci când mi s-a părut că nu găsesc cartea pe care vreau s-o citesc, m-am apucat și-am scris-o”, ne-a relatat el.

A publicat poezii în diferite reviste, încă fiind elev, dar când a ajuns la Facultatea de Filologie a Universității de Stat din Moldova și s-a angajat la radio, unde făcea reportaje, la un moment dat, a început să scrie și povestiri pentru copii. Astfel a apărut „Zbânțuilă”, cartea sa de debut. Totuși romanul „Zbor frânt” „este cel care l-a consacrat, pentru că a apărut dintr-o mare durere”. „Mama a fost cea mai scumpă ființă de pe lume, iar pierderea ei m-a afectat atât de mult, încât în câteva luni am scris romanul”, a recunoscut Vladimir Beșleagă cu lacrimi în ochi.
Recent, el a terminat o altă carte cu amintiri despre mama sa, care speră că va apărea anul acesta. „Mama, casa, pământul” este o carte despre mama, despre casa buneilor, care a rămas în picioare și astăzi, și despre pământul bunelului Andrei, care a fost deportat”, ne-a explicat prozatorul.

„Pentru a observa cărțile profunde, trebuie să ai un gust cultivat”

Vladimir Beșleagă nu regretă nicio carte pe care a scris-o, dar totuși există un roman pe care ar fi vrut să-l scrie altfel. „În anul 1969-1970, lucram la cartea „Noaptea a treia”, care a izvorât dintr-o durere, dintr-un sentiment de presiune socială și de reintroducere a cenzurii. Această carte a fost arestată și a stat în sertar 18 ani. Și eu, ca să nu mă descalific ca scriitor, am scris alte câteva volume mai puțin critice. „Ignat și Ana”, de exemplu, despre destinul unei familii, care n-a avut copii, „Durere”, despre destinul unui adolescent care-și pierde tatăl și apoi am scris romanul „Nepotul”, despre buneii mei. Dar și aceasta mi-a fost mutilată, nu mi-au acceptat nici titlul și au publicat-o cu denumirea „Acasă”. În anii ’90, am restabilit tot ce a tăiat cenzura și am republicat-o cu titlul „Nepotul”. Aș fi vrut să o refac, dar au venit alte timpuri, alte probleme și nu am revenit la ea”, a remarcat Beșleagă.

Deși e recunoscut în întreaga lume, maestrul spune că succesul poate fi atribuit afacerilor, dar nu creației și artei. „În artă există profunzime, seriozitate și valoare estetică. De aceea, pentru a observa cărțile profunde, trebuie să ai un gust cultivat”.

Deputatul care a vrut să fugă din Parlament

Despre politică, scriitorul vorbește puțin, poate pentru că a fost deputat în „primul Parlament și, văzând ce balamuc e acolo, am vrut să fug după primele șase luni”. „Această activitate venea în contradicție cu propriile mele convingeri. Am stat aproape patru ani în politică și am văzut din interior care și cum își vânează interesele. Atunci am înțeles că politica este opusul omului de creație, care are nevoie de libertate absolută”.
Chiar dacă s-a distanțat de politică, Vladimir Beșleagă consideră că, după alegerile din 24 februarie, Blocul ACUM ar trebui să se asocieze cu democrații și să-i elimine pe socialiști, care promovează politica Moscovei și vor să deturneze cursul european. „Știind că voi fi combătut și negat, vă voi întreba: de ce americanii l-au susținut pe Stalin împotriva lui Hitler în al Doilea Război Mondial? Ei erau amândoi la fel de odioși și au masacrat milioane de oameni, dar asta este politica mare”, este de părere Vladimir Beșleagă.

„O fătucă mi-a furat ochii, dar am aflat că e sora mea”

La cei 87 de ani ai săi, romancierul spune că se menține în formă datorită lecturii, muncii fizice și a mersului pe jos. „După ce am avut două crize cardiace și am stat în spital, am revenit la exercițiile fizice cu care eram obișnuit până a deveni orășean. Alergam mult, țineam zile de foamete, după care am descoperit și am practicat yoga în scopuri de tratament. Mai târziu, m-am limitat doar la două tipuri de exerciții: prelucrarea pământului și mersul pe jos. Astfel, primăvara, vara și toamna mă ține în formă munca la pământul pe care l-am moștenit de la părinți, iar iarna - mersul pe jos. Ce-i drept, în ultimul timp am redus distanța, dar am avut perioade când mergeam câte cinci-șapte km pe zi”.

Despre moarte vorbește senin și fără frică, ba chiar glumește pe seama ei și uneori se miră că a ajuns până la vârsta aceasta. „Cred că de-acum moartea se teme de mine, pentru că am murit de trei ori. Prima dată, pe când aveam 17 ani, mă aflam la treierat pâinea în câmp. Atunci o fătucă mi-a furat ochii, ulterior până seara am aflat de la cineva că-mi este soră și ar fi mai bine să nu mă apropii de ea. Acea copilă era fiica tatălui meu cu o altă femeie, care a murit când a născut. Atunci am înțeles care a fost drama familiei mele și am vrut să mor. Dar acel gând mi-a fost alungat imediat de o voce de la Dumnezeu, care mi-a spus: „Dacă te-ai născut, trebuie să trăiești”. Apoi am pierdut-o pe mama, după care pe fiul meu și am simțit că am murit odată cu ei. Ca să poți învinge moartea, trebuie să te întorci către Dumnezeu și să spui: „Doamne ascult și fac ce-mi poruncești!”, ne-a povestit scriitorul.

„Trăiesc anii pe care nu i-au trăit mama și fiul meu”

Poate de aceea, când vine vorba despre secretul longevității sale, scriitorul spune că „bunelul Andrei a murit la 53 de ani în Siberia, mama s-a stins din viață la 52 din ani, feciorul meu a plecat de printre noi la 24, iar eu trăiesc anii, care au rămas netrăiți de ei”.
Pe masă, lângă dictafonul lui Vladimir Beșleagă, era un caiet cu notițe. Ne-a explicat că, de ani buni, scrie un jurnal personal și că a adunat peste 5000 de file. L-am rugat să ne citească câte ceva din notițele sale și el s-a oprit la următoarea poezie:
„Mi-s atâta de străine
și atâta de departe
Și lumea care a fost
și viața ce-am trăit,
Încât nu-mi mai rămâne,
Decât să plătesc c-o moarte
De aceea sunt pe zi ce trece
tot mai trist...”

S-a oprit, ne-a privit și a spus zâmbind: „Dar am și un final mai fericit. De aceea tot mai des/ Îmi vine ca să râd”.

Înainte de a ne despărți, maestrul Vladimir Beșleagă a ținut să adauge că totuși cea mai mare realizare a sa nu sunt cărțile, ci faptul că a reușit să păstreze casa părintească, care este mai veche de un secol. Totodată, romancierul are un singur regret, că nu s-a născut „în timpurile astea libere, după anii ‘90, ca să pot să fac școală contemporană și să merg la studii la Cambridge sau la Harvard.”

Scriitorul Vladimir Beșleagă s-a născut pe 25 iulie 1931, în s. Mălăeşti, r-nul Grigoriopol. Și-a început activitatea literară în anii ’60. A colaborat la revistele „Chipăruş”, „Cultura Moldovei”, „Tinerimea Moldovei”. A fost redactor-şef adjunct la revista „Nistru” (1977-1982), secretar al Uniunii Scriitorilor (1971-1976), director al Muzeului de Literatură „D. Cantemir” (1988), deputat în primul Parlament (1990-1994). Romanul său, „Zbor frânt” (1966), este recunoscut drept una dintre cele mai bune scrieri din perioada postbelică, care a schimbat faţa prozei basarabene. Au urmat romanele: „Acasă”, „Sânge pe zăpadă”, „Cumplite vremi”, „Viaţa şi moartea nefericitului Filimon”, „Ignat şi Ana”, „Durere” și altele. În opinia criticului și istoricului literar Ion Simuț, „Vladimir Beşleagă este cel mai important scriitor al sec. al XX-lea, mai important pentru că e modern, mai tehnic şi mai complex decât Ion Druţă sau decât oricare alt scriitor al provinciei noastre de est”.

Un articol de: Ana Marchitan Contactează autorul
 Urmărește știrile Timpul.md pe Telegram
loading...
Loading...
blog comments powered by Disqus

Din aceeaşi secţiune

Cele mai noi ştiri de azi

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 11:17

Biletul ”Realizează-ți visele” este unul dintre furnizorii principali de norocoși pentru show-ul TV ”Loteria Națională”. Fiecare al zecelea preferat al sorții care a ajuns pe scena generozității, unde săptămânal se pun în joc premii în valoare...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 11:04 de George Simion

Nu e doar Dodon cel care se teme. Sunt toate familiile privilegiate de existența statului Republica Moldova. Se tem! Au aceiași teamă în ei după cum au și rușii, care știu că teritoriul dintre Prut și Nistru e pierdut definitiv. Ei pot doar să amâne inevitabilul.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 10:28

În instituțiile de învățământ din Chișinău vor fi luate măsuri sporite de igienizare a încăperilor din cauza creșterii numărului de îmbolnăviri de gripă, infecții respiratorii acute și apariției riscului de coronavirus.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 10:21

Soțul unei românce, aflat în Italia a fost confirmat cu coronavirus. El a trecut și prin România weekendul trecut. Conform presei din Italia, un bărbat de 71 de ani, italian căsătorit cu o româncă, a fost confirmat cu coronavirus, la Rimini. Bărbatul a fost...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 10:13

 Fiecare femeie este importantă în felul ei, pentru că are un rol bine stabilit pentru cei din jur. Fie că este mamă, soție sau prietenă, absența ei s-ar simți cu siguranță. Este bine cunoscut faptul că prezența unei femei nu poate fi înlocuită cu nimic, pentru că...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 09:54

Dodon vrea să schimbe Constituția pentru a bloca Unirea

Dodon vrea să schimbe Constituția pentru a bloca Unirea

Președintele pro-rus al R. Moldova, Igor Dodon, vrea să schimbe Constituția, pentru a limita posibilitatea unioniștilor în organizarea unui referendum pentru Unirea cu România. Declarația a fost făcută de șeful statului la un post de televiziune controlat de socialiști.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 09:52

Astenia de primavara este o conditie medicala care se traduce prin stare de epuizare, oboseala cauzate de schimbarea anotimpurilor. Pe langa starile de oboseala, astenia de primavara mai este asociata cu melancolia si chiar cu depresia usoara. Astenia de primavara. Simptome Potrivit...

( ) Citeşte tot articolul

Chișinău 26 Februarie 2020, ora: 09:31

START VÂNZĂRI ÎN NEWTON HOUSE 2 - 600€/m2

START VÂNZĂRI ÎN NEWTON HOUSE 2 - 600€/m2

După ce solicitările au depășit numărul ofertelor în complexul Newton House, compania de construcție a luat decizia de a demara a doua parte a proiectului-Newton House 2.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 09:06

Cehii de la EMMA Capital au cumpărat încă 24% din capitalul Premier Energy (ex-Union Fenosa)

Cehii de la EMMA Capital au cumpărat încă 24% din capitalul Premier Energy (ex-Union Fenosa)

EMMA Capital Group a achiziționat o participație de 24% la companiile Premier Energy SRL și Premier Energy Distribution SA din Moldova, ajungând să deţină 93% din capital. Operațiunea s-a făcut departe de Moldova, în paradisul fiscal din Cipru, scrie Mold-street.com.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 08:49

Cazuri noi de coronavirus în Franța și Germania. Primul caz de coronavirus confirmat în Elveția

Cazuri noi de coronavirus în Franța și Germania. Primul caz de coronavirus confirmat în Elveția

Două noi cazuri de contaminare cu noul coronavirus au fost confirmate în Franţa, a anunţat marţi un oficial din Ministerul Sănătăţii, precizând că starea lor de sănătate nu provoacă nicio îngrijorare. Și Elveția a anunțat marți primul său caz de infectare cu COVID-19.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:59

Felicitări de 1 Martie. Cele mai frumoase urări și mesaje de Mărțișor

Felicitări de 1 Martie. Cele mai frumoase urări și mesaje de Mărțișor

Felicitari de 1 Martie. Prima zi a primaverii poate fi un bun prilej de a le transmite, cu ocazia Martisorului, cele mai frumoase urari persoanelor dragi din familia ta, prietenelor sau colegelor. Un mic martisor si un ghiocel iti daruiesc, ca sa stii ca a venit primavara. E timpul sa...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:50

Bilanț în creștere, în Italia, din cauza CORONAVIRUSULUI. 322 persoane infectate, dintre care 11 au murit

Bilanț în creștere, în Italia, din cauza CORONAVIRUSULUI. 322 persoane infectate, dintre care 11 au murit

Bilanțul epidemiei de coronavirus a ajuns la 11 morți, în Italia, după ce, marți, au mai murit patru persoane, au anunțat autorităţile italiene, potrivit agenției ANSA. În total, peste 320 de persoane au fost infectate cu noul COVID-19.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:42

Bloomberg: Epidemia cu coronavirus ar putea deveni prima pandemie din era globalizării, care ar șterge un trilion de dolari din PIB-ul global

Bloomberg: Epidemia cu coronavirus ar putea deveni prima pandemie din era globalizării, care ar șterge un trilion de dolari din PIB-ul global

Perspectiva sumbră că epidemia cu coronavirus ar putea deveni prima pandemie din era globalizării pune sub semnul întrebării stabilitatea economiei mondiale, transmite Bloomberg.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:39

Bătută, amenințată cu moartea și jefuită. Coșmarul prin care a trecut o femeie din Băcioi

Bătută, amenințată cu moartea și jefuită. Coșmarul prin care a trecut o femeie din Băcioi

Totul s-a întâmplat în seara de 23 februarie. Ofițerul de presă de la Poliția Capitalei, Natalia Stati a declarat pentru echipa 902 că femeia a chemat poliția la fața locului.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:37

Accident rutier la CRIULENI: Trei persoane, internate la spital

Accident rutier la CRIULENI: Trei persoane, internate la spital

În seara zilei de 25 februarie, ora 18:15, în apropierea satului Corjova, r-nul Criuleni, s-a produs un accident rutier, soldat cu trei persoane rănite.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:24

FLORI DE MINĂ de Szekely Csaba. Regie Slava Sambriș

FLORI DE MINĂ de Szekely Csaba. Regie Slava Sambriș

PREMIERĂ! 6, 7 martie, Teatrul Luceafărul! 

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:16

Prognoza METEO pentru următoarele 7 zile - FOTO

Prognoza METEO pentru următoarele 7 zile - FOTO

 Astăzi vom avea o zi senină și extrem de caldă pentru ultima decadă a lunii februarie: mercurul în termometre va urca până la gradația de +17 grade Celsius.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:14

Diplomatul cu „Novichok” / Un membru GRU căutat de INTERPOL s-a dovedit a fi membrul delegației Rusiei în Organizația Mondială a Comerțului (The Bellingcat)

Diplomatul cu „Novichok” / Un membru GRU căutat de INTERPOL s-a dovedit a fi membrul delegației Rusiei în Organizația Mondială a Comerțului (The Bellingcat)

Grupul de investigaţie The Bellingcat face dezvăluiri inedite despre activitatea unuia dintre cei trei cetăţeni ruşi inculpaţi în Bulgaria în dosarul otrăvirii omului de afaceri Emilian Ghebrev.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:11

Primul caz de coronavirus confirmat în Elveția

Primul caz de coronavirus confirmat în Elveția

Două noi cazuri de contaminare cu noul coronavirus au fost confirmate în Franţa, a anunţat marţi un oficial din Ministerul Sănătăţii, precizând că starea lor de sănătate nu provoacă nicio îngrijorare. Și Elveția a anunțat marți primul său caz de infectare cu...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:11

Consulul General al României la Bălți: Sunt o grămadă de intermediari în jurul Consulatului, care BLOCHEAZĂ sistemul de programare

Consulul General al României la Bălți: Sunt o grămadă de intermediari în jurul Consulatului, care BLOCHEAZĂ sistemul de programare Din editia print / Foto: simbol

Consulatul General al României la Bălți, Petrișor Dumitrescu, a declarat în cadrul unei ședințe, că persoane necunoscute blochează sistemul de programare pentru servicii consulare, scrie NordNews.

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 07:01

Lista localităților care vor rămâne astăzi fără curent electric

Lista localităților care vor rămâne astăzi fără curent electric

 Pentru îmbunătățirea serviciilor prestate clienţilor, Î.C.S Premier Energy Distribution S.A. anunţă că miercuri, 26 februarie 2020, vor avea loc lucrări programate de întreținere, renovare și modernizare a rețelelor electrice pe adresele și în intervalele...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 06:55

Teatru continuu: Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat demisia lui Ludovic Orban, care era deja demis de parlament

Teatru continuu: Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat demisia lui Ludovic Orban, care era deja demis de parlament

Premierul demis de parlament Ludovic Orban şi-a dat demisia şi din poziţia de şef interimar al guvernului, anunţ care a fost făcut nu de el, ci de preşedintele Klaus Iohannis, demers ce aminteşte de practica frecventă din timpul preşedinţiei lui Traian Băsescu, care anunţa public ce...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 06:53

SEGA: O firmă rusească va construi Balkan Stream prin Bulgaria

SEGA: O firmă rusească va construi Balkan Stream prin Bulgaria

Compania rusă IDC (Infrastructure Development and Construction), înregistrată la Belgrad, care a fost principalul executant pentru construcția conductei de gaze Turk Stream prin Serbia, va fi subcontractant al secţiunii bulgare a gazoductului, a informat corespondentul BGNESS la...

( ) Citeşte tot articolul

Horoscop 26 Februarie 2020, ora: 06:49

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 FEBRUARIE 2020. TAURII SUNT AGITAȚI ȘI NELINIȘTIȚI

HOROSCOP ZILNIC: HOROSCOPUL ZILEI DE 26 FEBRUARIE 2020. TAURII SUNT AGITAȚI ȘI NELINIȘTIȚI

Horoscopul zilei de 26 februarie 2020 aduce previziuni astrale pentru zodiile Berbec, Taur, Gemeni, Rac, Leu, Fecioară, Balanță, Scorpion, Săgetător, Capricorn, Vărsător, Pești. Horoscopul zilnic pentru 26 februarie 2020 vine cu sfaturi pentru toate zodiile. Horoscopul zilnic pentru 26...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 05:58

Italianul confirmat cu coronavirus a fost în România în perioada 18-22 februarie. A aterizat la Craiova și a locuit în județul Gorj. A vizitat rude și a avut întâlniri de afaceri - MAE

Italianul confirmat cu coronavirus a fost în România în perioada 18-22 februarie. A aterizat la Craiova și a locuit în județul Gorj. A vizitat rude și a avut întâlniri de afaceri - MAE

Bărbatul de 71 de ani recent întors din România în Italia, unde a fost diagnosticat cu coronavirus, a fost în țara noastră în perioada 18-22 februarie, unde a vizitat rudele soției sale, cetățean român, și a avut mai multe întâlniri de...

( ) Citeşte tot articolul

Actualitate 26 Februarie 2020, ora: 04:08 de Mihaela Culcinschi

OPERAȚIUNEA FILIP? Trei tineri au adus 1,5 mln. de euro din Moscova și București pentru a cumpăra Casa Presei și cantina Guvernului

OPERAȚIUNEA FILIP? Trei tineri au adus 1,5 mln. de euro din Moscova și București pentru a cumpăra Casa Presei și cantina Guvernului

La începutul anului trecut, înainte de alegerile parlamentare în urma cărora Partidul Democrat a pierdut puterea în R. Moldova, fosta cantină a Cancelariei de Stat a fost înstrăinată din proprietatea statului cu numai 9 mln. lei, iar 2000 de metri pătrați din...

( ) Citeşte tot articolul
Current tier / breakpoint: xs sm md lg xl (= visible only on this breakpoint)

.hidden-xs-down .hidden-sm-down .hidden-md-down .hidden-lg-down

.hidden-xs-up .hidden-sm-up .hidden-md-up .hidden-lg-up .hidden-xl

.hidden-xs (only) .hidden-sm (only) .hidden-md (only) .hidden-lg (only) .hidden-xl (only)